Lidé si budou moci v sobotu na Vysočině prohlédnout několik mlýnů. Zapojily se do prvního celostátního Dne otevřených mlýnů. Provozovatelé si od akce slibují větší propagaci často unikátních technických památek. Na Třebíčsku bude otevřen i Dašovský mlýn s novou expozicí historického textilu. ČTK to sdělili provozovatelé mlýnů.
Dašovský mlýn s obnoveným pohyblivým vodním kolem stojí nedaleko Štěměch. Od roku 2011 je muzeem. Nemá ale stálou otevírací dobu, přístupné je po telefonické domluvě, v sobotu je plánovaných několik komentovaných prohlídek, řekla ČTK majitelka Marta Mastná. Její předci ve mlýně žili nejméně od roku 1700. „Mlýn pochází údajně z doby Karla IV. Samozřejmě ne ta budova, ale mlýn jako takový a rybník. První psané zmínky jsou z roku 1386 a prvního mlynáře známe z roku 1536," řekla Marta Mastná.
K celostátní akci se připojí i větrný mlýn v Třebíči. Postavený byl před polovinou 19. století a v roce 2020 ho dala třebíčská radnice zrekonstruovat. „Smyslem akce je přiblížit zájemcům jeden z nejvýznamnějších vynálezů lidstva a vytvořit z nich místo k setkávání a povídání, jako tomu bývalo dříve," uvedla ředitelka třebíčského městského kulturního střediska Nikola Černá. Mlýn bude dnes přístupný zdarma od 10:00 do 17:00 s půlhodinovou přestávkou od 12:00.
V Horních Dubenkách na Jihlavsku se k sobotní akci připojí Chadimův mlýn. Rod Chadimů koupil mlýn v roce 1644. V roce 1926 vyhořel a musel být znovu vybaven. Chadimovi o majetek přišli při znárodňování po nástupu komunistů k moci, obilí se ve mlýně přestalo mlít v roce 1953. Rodině byly nemovitosti vráceny v polovině 90. let minulého století.
Podobný osud měl i Bezděkovský mlýn v Rohozné na Jihlavsku, který je součástí Ekostatku rodiny Řezníčkovy. Mlýnici s dochovaným technickým vybavením farma otevřela poprvé v roce 2019. Mlýn je z roku 1759, do současné podoby byl přestavěný v roce 1918. V polovině 20. století ho zabavili komunisté, i když v něm rodinu majitelů nechali bydlet. „Děda tady mouku mlel do roku 1962, jenže pak onemocněl a v roce 1964 zemřel. Jezedáci tehdy nesehnali žádného mlynáře, který by sem šel, tak mlýn zavřeli," řekla ČTK majitelka Věra Řezníčková. „Jsem na ně (prarodiče) pyšná, věřím, že tady nechali srdce a bavilo je to, hodně si tady toho užili, práce i radostí, prostě tím mlynářstvím žili," dodala Řezníčková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.