Aktuálně

Nová uzavírka v centru Jihlavy. Do neděle bude uzavřená ulice Tolstého více...

Řidička se nevěnovala řízení, po nárazu do stromu zničila svojí Škodu Fabia více...

Lékaři mu dávali jen 90 dní, dnes jsou Tedíkovi tři roky a dál statečně čelí vážné nemoci více...

Bílý kruh bezpečí na Vysočině loni pomohl více než tisícovce lidí. Volají hlavně ženy

Autoři | Foto www.bkb.cz

Na Bílý kruh bezpečí (BKB) se loni na Vysočině obrátilo s žádostí o pomoc formou osobní konzultace, prostřednictvím elektronické pošty nebo telefonu téměř 1300 lidí. Podle vedoucího poradny a případového manažera BKB Antonína Křoustka to představuje meziroční nárůst zhruba o 200 procent. Mezi klienty patří hlavně ženy.

„Odborné sociální poradenství jsme loni při osobní konzultaci v poradně poskytli ve 219 případech, to je proti předchozímu roku nárůst o takřka 30 procent,“ řekl Křoustek. V roce 2012, kdy poradna v Jihlavě zahájila činnost, o pomoc v osobním kontaktu požádalo 66 klientů.

Většinou vyhledávají pomoc poradny ženy, které se staly oběťmi domácího násilí, nebezpečného pronásledování nebo dalších trestných činů spojených s ublížením na zdraví. „Poskytli jsme ale pomoc i čtyřem pozůstalým po vraždě a čtyřem znásilněným ženám,“ uvedl Křoustek. Obrovský nárůst podle něj loni zaznamenali u případů pohlavního zneužívání.

Zvýšila se i pomoc zvlášť zranitelným obětem, která byla loni poskytnuta v 78 případech. Tři desítky klientů pracovníci poradny doprovázeli na jednání na policii a k soudu. V 41 případech vyjížděli k těm nejzávažnějším obětem do místa jejich bydliště, aby tak zmenšili jejich trauma. „Našim klientům jsme poskytli pomoc také při přípravě 112 různých žádostí, včetně 20 případů žádosti o poskytnutí peněžité pomoci od státu,“ říká Křoustek.

Rozšíření do Žďáru nad Sázavou 

V roce 2016 regionální pobočka BKB využila novou možnost poskytnout peněžitou pomoc seniorům, kteří se stali obětí kriminality. Jde o tři druhy pomoci - poskytnutí peněžité pomoci k zajištění základních potřeb, na zabezpečení bytu, který byl při trestném činu případně poškozen, a na úhradu zmocněnce chránícího práva seniora v trestním řízení. „Loni jsme tak poskytli těmto obětem pomoc ve výši takřka 100 tisíc korun,“ řekl Křoustek.

Poradna BKB na Vysočině má jednoho zaměstnance a spolupracuje s 24 dobrovolníky. Z toho je devět právníků, devět psychologů a šest asistentů. Regionální poradna BKB má sídlo v Jihlavě, ale pomoc poskytuje po celém území Kraje Vysočina. Ve spolupráci se žďárskou Charitou rozšíří letos dostupnost pomoci i přímo do Žďáru nad Sázavou, kde bude pro oběti trestné činnosti jednou v měsíci otevřena poradna.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Kraj Vysočina, Bílý kruh bezpečí, Jihlava, Žďár nad Sázavou

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.