Počasí dnes-3 °C, zítra-2 °C
Úterý 7. února 2023  |  Svátek má Veronika

Na Vysočině dostane 56 venkovských prodejen dotaci. Kraj mezi ně rozdělí skoro 3,5 milionu korun

Na Vysočině letos dostane 56 obchodníků podporu na udržení venkovských prodejen z programu ministerstva průmyslu a obchodu Obchůdek 2021+. Kraj mezi ně rozdělí 3,36 milionu korun. Celou částku z dotace se nepodařilo vyčerpat, kraj kvůli tomu možná v příštím roce pozmění pravidla, řekla novinářům náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti) po dnešním jednání krajské rady.

V programu dotovaném ministerstvem mohli letos na Vysočině žádat o příspěvek provozovatelé prodejen s potravinami a smíšeným zbožím v obcích od 501 do 1000 obyvatel nebo v místních částech obcí s jedním až třemi tisíci lidí. Na jednu žádost bylo podle webu kraje možné dostat nejvýše 60 tisíc korun.

Podle Hajnové by se v příštím roce mohla změnit pravidla co se týče velikosti obcí nebo by mohla stoupnout dotace na jeden projekt. „Tak, aby se nám podařilo tu částku vyčerpat z větší části než letos," uvedla Hana Hajnová. 

Mezi letošními úspěšnými žadateli je COOP družstvo Velké Meziříčí, které dostane dotaci na prodejny ve 21 obcích, například ve Zvoli, Strážku, Nižkově, Rožné a Stránecké Zhoři. COOP družstvo HB podle webu kraje uspělo se žádostí o podporu pro 16 prodejen. Příspěvek mohou použít třeba na mzdy zaměstnanců, platby za energie nebo na platební terminály.

Z programu Obchůdek 2021+ dostávali obchodníci na Vysočině podporu druhým rokem. Loni jich dostalo příspěvek 59, podělili se skoro o tři miliony korun.

Pro obce do 500 obyvatel má Kraj Vysočina vlastní grantový program Venkovské služby, letos zjara v něm rozdělil skoro sedm milionů korun. Na podporu 138 prodejen z něj obce dostaly v součtu přes šest milionů.

Kraj nejdřív přispíval ve svém grantovém programu jen na udržení obchodů ve vsích. O další služby provozované v obcích do 500 obyvatel, například pošty nebo knihovny, rozšířil dotační program minulý rok.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Královéhradecký kraj

Štítky ČR, trh, správa, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.