úterý 4. října 2022 František

KOUPÁNÍ NA VYSOČINĚ: Dvě vodní plochy jsou stále zakázané, na čtyřech místech se zhoršila voda

Na Vysočině hygienici prodloužili zákaz koupání v rybníku Kachlička a stejný zákaz znovu vydali pro přehradu Sedlice na Pelhřimovsku, v niž se kvalita vody po předchozím krátkodobém zlepšení v tomto týdnu znovu zhoršila. Voda není vhodná ke koupání ani v rybníku Domanínský poblíž Bystřice nad Sázavou, v níž je rovněž hodně sinic a chlorofylu, uvedla krajská hygienická stanice (KHS) na svém webu.

V rybníku Kachlička platí zákaz koupání kvůli velkému množství sinic ve vodě od 14. července. Koupání v Sedlici bylo zakázané od 30. června do 4. srpna, nyní hygienici tento zákaz obnovili. V přehradě s 38 hektary plochy jsou sinice a větší množství chlorofylu, při koupání tam hrozí akutní poškození zdraví, uvedla KHS.

Kvalita vody se od poslední kontroly provedené na konci července zhoršila také v Břevnické nádrži u Chotěboře, v přehradě Trnávka na Pelhřimovsku a v rybníku Medlov na Žďársku. Lidé by se tam po koupání měli osprchovat.

Čistá voda v devíti případech 

Pracovníci KHS kontrolovali v tomto týdnu na Vysočině 19 vodních ploch využívaných k rekreaci, čistou vodu z nich mělo devět. Teplota jejich vody se pohybovala mezi 21 až 24 stupni Celsia, nejvyhřátější byly přírodní biotopy v Třešti a Jemnici. Další čtyři přírodní koupaliště v kraji mají jen mírně sníženou kvalitu vody.

Vhodné ke koupání jsou stále rybníky Velký Pařezitý a Malý Pařezitý poblíž Telče, Sykovec a Velké Dářko na Žďársku, zatopený lom u Horní Cerekve, rouchovanské koupaliště Stejskal a koupací biotopy v Třešti, Jemnici a Šiklově Mlýně.

Jen mírně sníženou kvalitu vody mají rybníky Ředkovec, Koupaliště u Nového Města na Moravě, žďárská Pilská nádrž a přehrada Dalešice na Třebíčsku.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dezidor

Štítky ČR, rekreace, zdraví, koupaliště, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.