úterý 27. září 2022 Jonáš

Nádrž Sedlice i rybník Kachlička jsou i nadále kvůli sinicím zakázané

Hygienici na Vysočině znovu prodloužili zákaz koupání v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku. Jejich voda je kvůli znečištění nebezpečná pro lidské zdraví. Kvalita vody se ve druhé polovině měsíce zhoršila v rybníku Domanínský poblíž Bystřice nad Pernštejnem, po koupání v něm by se podle doporučení krajské hygienické stanice měli rekreanti osprchovat. Vyplývá to z jejích aktuálních dat na webu.

Hygienici v tomto týdnu kontrolovali 19 přírodních koupališť v kraji. Čistou vodu z nich mělo 11 a v dalších pěti byla kvalita vody mírně snížená. Její teplota se v navštěvovaných rekreačních nádržích pohybuje přibližně mezi 22 až 25 stupni Celsia. K nejvyhřátějším patří biotopy v Třešti a Jemnici, přehrada Trnávka a rouchovanské koupaliště Stejskal.

Zákaz koupání v přehradě Sedlice s 38 hektary plochy platí od konce června. V její vodě je stále větší množství chlorofylu i sinice. „Z důvodu možného ohrožení zdraví vlivem toxinů, které jsou produkovány sinicemi, je zákaz koupání prodloužen," uvedli hygienici.

Koupání v osmihektarové Kachličce je zakázané od 14. července kvůli masivnímu výskytu sinic. Voda je v tomto rybníku průhledná jen do 25 centimetrů. „Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví," upozornila krajská hygienická stanice.

Čistou vodu nabízejí rekreantům v polovině prázdnin rybníky Velký Pařezitý a Malý Pařezitý poblíž Telče, Sykovec a Velké Dářko na Žďársku, biotopy v Třešti, Jemnici a Šiklově Mlýně, zatopený lom u Horní Cerekve, přehrady Trnávka a Dalešice a veřejné koupaliště Stejskal v Rouchovanech.

Vhodné ke koupání jsou přes menší znečištění také Břevnická nádrž a rybník Ředkovec na Havlíčkobrodsku, stejně jako rybníky Koupaliště, Medlov a Pilská nádrž v okrese Žďár nad Sázavou.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto KHSKV

Štítky koupání, rekreace, zdraví, koupaliště, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.