neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Odkud jsou nejlepší kováři? Z Vysočiny! Z Itálie domů dovezli hned dvě medaile

Kováři v Kraji Vysočina opravdu umí! Svědčí o tom nedávný zlatý a bronzový úspěch dvou týmů na mistrovství světa v kování v italské Stii. Tématem letošního 24. ročníku mistrovství, které se koná pravidelně v dvouletých cyklech, byl verš z Božské komedie „Tu vyšli jsme a spatřili zas hvězdy“.

 V silné konkurenci uměleckých kovářů z 25 zemí nakonec zvítězila plastika Vojtěcha Havránka, Václava Trpišovského a Richarda Rulfa nazvaná Na hraně zítřka. Skvělé třetí místo patří týmu Jiřího Ondráčka, Luboše Jana, Šimona Pospíšila a Vojtěcha Kučery, kteří ve tříhodinovém limitu vykovali plastiku pojmenovanou Brána do Ráje.

Úspěšné umělecké kováře z obou úspěšných týmů přivítal v sídle Kraje Vysočina radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš. „Děkuji oběma týmům za skvělou prezentaci Vysočiny i propagaci tradičního kovářského umění. Je obdivuhodné, že po dvou letech si tým z našeho kraje opět přivezl zlatou medaili,“ ocenil radní Roman Fabeš

Jak popsal Vojtěch Havránek, který pracuje jako mistr kovářské dílny v Akademii Světlá nad Sázavou, oba naše týmy nezávisle na sobě zvolily motiv brány v kombinaci s kamenným prvkem. „Měli jsme čas dvakrát si plastiku vyzkoušet nanečisto doma tak, abychom vše stihli v časovém limitu a podle našich představ,“ přiblížil zlatý Vojtěch Havránek.

Tři hodiny práce s klasickými nástroji 

A jak taková soutěž vlastně probíhá? Všechny týmy mají na vypracování tři hodiny čistého času a družstvo pracuje zároveň na dvou kovadlinách. „Vše se děla ručně, postaru, bez použití mechanizovaného nářadí, pouze s klasickými nástroji,“ doplnili svého kolegu Jiří Ondráček z Radostína nad Oslavou a Luboš Jan z Třebíče, kteří si letos z Toskánska přivezli bronzové medaile. Oba zároveň byli u posledního zlatého úspěchu na Mistrovství světa v kování v roce 2019, kdy ve Stii zvítězili s plastikou lodě na rozbouřeném moři.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Kraj Vysočina

Štítky kovář, soutěž, Itálie, medaile, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.