pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Koupání na Vysočině: Voda je většinou dobrá, někde ji zkalil déšť

Přírodní koupaliště na Vysočině sledovaná hygieniky mají většinou vodu nezávadnou a vhodnou ke koupání, přesto se někde kvalita vody od začátku července zhoršila. Kvůli zakalení způsobeném dešti to platí hlavně pro vodní plochy na Havlíčkobrodsku. Sinice a vyšší množství chlorofylu zůstává v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku. Po koupání v této přehradě by se lidé měli raději osprchovat. Vyplývá to z informací na webu krajské hygienické stanice.

Hygienici na Vysočině kontrolovali v tomto týdnu vodu v 19 rybnících, přehradách a biotopech. Mírné znečištění zaznamenali v rybníku Kachlička, Ředkovec i v Břevnické nádrži na Havlíčkobrodsku. Kromě snížené průhlednosti vody je v Kachličce a Ředkovci také víc chlorofylu. Voda je průhledná okolo 60 centimetrů. Na začátku prázdnin to bylo asi 130 centimetrů.

Zhoršila se i kvalita vody v nádrži Trnávka na Pelhřimovsku nebo v Dalešické přehradě na Třebíčsku, kde hygienici kontrolují vodu u Koněšínské pláže. Důvodem zhoršení jsou chlorofyl a sinice. Průhlednost vody zůstává v Trnávce asi 1,2 metru a v Dalešické přehradě asi dva metry.

Voda se naopak zlepšila v biotopu Malvíny v Třešti na Jihlavsku, kde se před dvěma týdny mírně zvýšilo mikrobiální znečištění, pravděpodobně po přívalových srážkách. Kontrola tento týden prokázala, že je voda bez znečištění.

Které vodní plochy jsou nejvyhřátější? 

I další rekreační vodní plochy na Vysočině mají podle hygieniků nezávadnou vodu. Její teplota se tento týden pohybovala přibližně od 21 do 24 stupňů Celsia. Mezi nejvyhřátější patřily koupaliště Stejskal u Rouchovan, koupací biotop v Jemnici nebo Pilská nádrž na Žďársku. V zatopeném lomu u Horní Cerekve měla sice voda v posledních dnech necelých 23 stupňů Celsia, ale průhledná je do víc než tří metrů.

Mezi koupaliště s dobrou kvalitou vody patří také biotop Šiklův mlýn nebo novoměstské koupaliště. Kromě nich také rybníky Sykovce, Domanínský, Medlov a Velké Dářko na Žďársku. Na Jihlavsku to jsou rybníky Velký Pařezitý a Malý Pařezitý.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Malvíny Třešť

Štítky rekreace, zdraví, koupaliště, koupání, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.