Aktuálně

Řidič v Brtnici vjel do protisměru. Následně narazil do lampy a do domu více...

Policisté dál kontrolují kamiony, dvakrát už padla kauce dvě stě tisíc korun více...

Policie zastavila cizince kvůli rychlé jízdě. Měl přes jedno promile alkoholu více...

Vlastníkům lesa loňské počasí přálo. Kůrovcová kalamita v kraji však nekončí

Foto Kraj Vysočina | Zdroj Kraj Vysočina

Loňské počasí vlastníkům lesa přálo. Dostatek vláhy téměř po celý rok a průměrné teploty se staly pozitivním impulsem. Vhodné podmínky přinesly majitelům lesů radost z minimálních ztrát při zalesňování a přispěly k udržení vysokého tempa zpracovávání kůrovcové kalamity.

„Přesto, že je lesnický provoz z dlouholetého boje s kůrovcem unavený, využívá možnosti, kterou dala příroda v podobě příznivého počasí loňského roku. Zpracovává se hmota, ve které kůrovec přezimoval pod kůrou. Termín jeho jarního přerojení nyní závisí na průběhu počasí. V předchozích dvou letech to bylo na značné části Kraje Vysočina už v průběhu dubna, proto by bylo třeba hmotu s kůrovcem do té doby zpracovat,“ uvedl Lukáš Vlček, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Lesy na Vysočině byly před počátkem kalamity tvořeny ze 72 % smrkem, dále z 11 % borovicí, 4 % buku a mimo jiné 3 % modřínu či dubu. Vlastníci lesů dlouhodobě, ještě před počátkem kalamity, zalesňovali z přibližně 35 % jinými dřevinami, než je smrk.

Zvlášť důležité je soustředit se komplexně na ta území, kde je kůrovec takzvaně pod kontrolou. A to jak ze strany vlastníků lesa, tak i ze strany státní správy lesů, jejíž kompetencí je mimo jiné ukládání sankcí. Jde o to vytvořit podmínky, aby zelená část kraje, kde není kůrovcový základ vysoký, zůstala zelenou i nadále. To však bude záviset na mnoha faktorech.

Dostatek pracovních sil 

„Chci popřát vlastníkům lesa a nejen jim, aby letošní rok proběhl v příznivých klimatických charakteristikách. Aby vládou přijímaná proticovidová opatření rychle pominula a podařilo se mít dostatek pracovních sil v lesnictví. Aby se i nadále příznivě vyvíjela cena dřeva, jeho odbyt a aby, což je hodně aktuální v následujících řekněme dvou měsících, byly příznivé podmínky na vyzvedávání sazenic a navazující zalesňování,“ dodal náměstek Lukáš Vlček.

Kůrovcová kalamita na Vysočině ani v roce 2021 nekončí. K termínům, se kterými pracuje legislativa, je možné připomenout vyhlášku z oblasti ochrany lesa, která stanoví, že veškeré polomy, vývraty a dříví atraktivní pro rozvoj hmyzích škůdců vzniklé do 31. března musí být zpracovány nebo asanovány nejpozději do 31. května, v lesních porostech, které alespoň částečně zasahují do polohy nad 600 m nadmořské výšky, do  30. června běžného roku.    

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky les, kůrovec, počasí, Vysočina, kalamita, kůrovci, Kraj Vysočina, Lukáš Vlček

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.