Aktuálně

Změna stání u jihlavského gymnázia a více míst. Řidiči tam ode dneška parkují podélně více...

Horácké divadlo v Jihlavě plánuje svou vlastní letní scénu. Bude se tam hrát a koncertovat až pro 200 lidí více...

Krádeže pohonných hmot na Žďársku: Policie hledá muže v netypických pracovních kalhotách. Neznáte ho? více...

DRBNA HISTORIČKA: Crk vody do domu stál celé jmění. Jihlavští konšelé neradi povolovali vodovod měšťanům více...

Provozovatelé sjezdovek v kraji zatím podnikání nevzdali. Většina čeká na státní dotaci

Autoři | Foto sacberk.cz

Provozovatelé oslovených lyžařských sjezdovek na Vysočině chtějí přes nynější ztráty u podnikání zůstat, i kvůli zhodnocení dřívějších investic. Vesměs uvedli, že požádali o státní dotaci za nucené uzavření kvůli pandemii koronaviru, na peníze čekají. O splátkách jednají s bankami i energetiky. Náklady na výrobu sněhu, mzdy, nájmy nebo údržbu a revize zařízení se podle některých středisek za minulou zimu v součtu pohybovaly v milionech korun.

„Nepředpokládáme, že bychom ukončili činnost, ale je tady několik neznámých. Jedna z nich je výška kompenzace," řekl Karel Klapač, správce skiareálu Harusův kopec u Nového Města na Moravě. Stát slíbil za určené období příspěvek do výše 50 procent nákladů, zbývající platby musí podle Klapače skiareál uhradit ze svých rezerv. Nikdo podle něj teď také například neví to, za jakých podmínek bude příští lyžařská sezona.

„Musíme udělat všechno pro to, abychom letošní rok ustáli," řekla Magda Vaňková, která má na starosti sjezdovky v Lukách nad Jihlavou a na Křemešníku u Pelhřimova. Podotkla, že jako podnikatelé v minulých letech do skiareálů investovali hodně peněz. Ztráta za poslední sezonu podle ní narostla i kvůli ujišťování od zástupců vlády, že bude možné lyžovat.

S dalším provozováním sjezdovky Fajtův kopec počítá i lyžařský klub ve Velkém Meziříčí, který také čeká na vyplacení náhrady.

Prodej zbytného majetku 

O dotaci požádal rovněž Pavel Havlíček, provozovatel sjezdovky Šacberk u Jihlavy. Doplnil, že další peníze na uhrazení nákladů se snaží získat například i prodejem zbytného majetku. „Chtěli bychom pokračovat v lyžování, ale rozvoj (skiareálu) bude zastavený na dlouhou dobu," řekl Pavel Havlíček k dopadům letošní zimy s nulovými příjmy.

V poslední zimě mohla střediska fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem, na Vysočině se většina vleků vůbec nerozjela.

Státní podpora ve formě dotace na provozní náklady se vztahuje na období od 27. prosince do 28. února, tedy 103 dnů. Výše pomoci závisí na počtu a struktuře přepravních zařízení. Nejvyšší možný příspěvek na den je dále určen částkou vypočtenou jako 50 procent průměrného denního nákladu provozu střediska za uplynulé dvě sezony.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky rekreace, koronavirus, covid, sjezdovka, provozovatelé, hory, Vysočina, peníze, zima, pandemie covidu-19, Kraj Vysočina, Nové Město na Moravě, Luka nad Jihlavou

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.