pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Farmářské trhy na Vysočině jsou v říjnu zrušené. Je složité dodržet žádané podmínky

Pořadatelé farmářských trhů na Vysočině jejich říjnové pořádání zrušili kvůli koronaviru, o listopadových se rozhodnou podle aktuální epidemické situace. Podmínky, za nichž jsou i přes nárůst nakažených povolené, je podle nich složité dodržet.

V Humpolci na Pelhřimovsku se farmářské trhy konají od května do listopadu vždy třetí pátek v měsíci. Říjnové se podle mluvčí radnice Anety Slavíkové město rozhodlo zrušit ještě před zpřísněním opatření.

„S listopadovým konáním ještě vyčkáváme, jak se i prodejci k tomu postaví. Názory se u nich také různí, někteří účast sami ruší, někteří by naopak rádi prodávali," řekla Aneta Slavíková. Město prodejcům letos poskytlo prostor zdarma a postavilo pro ně zázemí ve stanu. „Většina prodejců ale využívá vlastní stánky," řekla Slavíková. Na trzích se kromě potravin nabízejí i řemeslné výrobky.

Vláda zakázala od středy prodej na trzích kromě právě prodeje potravin na farmářských trzích. Dovolený je i prodej z pojízdných prodejen. Zároveň stanovila omezení počtu lidí a zakázala na trzích konzumaci.

V Telči na Jihlavsku už organizátoři zrušili farmářské trhy 10. října a konat se nebudou ani letošní poslední naplánované na 31. října. Trhy ve městě končí v říjnu obvykle společně s výlovem rybníka. „Trhy se těší velkému zájmu prodejců i zákazníků. Plánovaných bylo letos v Telči pět trhů a tři byly zrušeny. Proběhl akorát trh v červnu a v srpnu," řekl pořadatel Jan Ferda.

Zájem prodejců byl podle něho letos větší než v jiných letech. Průměrně je na trhu 28 stánků, letos kvůli zrušení mnoha jiných trhů přijelo do Telče 35 prodejců. Na říjnové trhy se původně přihlásili ještě dva navíc.

Problematický počet zákazníků 

Povinné rozestupy stánků podle Ferdy není problém zajistit, obtížně je ale možné kontrolovat počet zákazníků. „Představa 20 lidí na 400 metrech čtverečních, když je trh neohraničený - je součástí náměstí, to absolutně není možné," řekl Ferda. Narážel na to, že vláda v pondělí večer stanovila podmínky pro prodej na farmářských trzích, kde povolila jen prodej potravin, stánky mají být aspoň dva metry od sebe a na 400 metrech čtverečních je přípustných nanejvýš 20 lidí.

Organizátory limituje i to, že se trhů mohou účastnit jen prodejci tuzemských potravin. V Telči spoléhají i na řemeslnou nabídku. „Když bych tam mohl pustit šest sedm stánků, tak je to úplně o ničem. Zákazníci o to mít zájem nebudou," řekl Ferda. Obává se, aby nižší úrovní neztratily trhy dobré jméno. Atraktivní by podle něj nebyly ani pro prodejce. Kdyby na jednom místě nabízelo víc prodejců obdobné produkty, měli by nízké tržby.

Farmářské trhy jsou pravidelnou součástí života i v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Organizuje je Horácké muzeum. Zda trhy naplánované 7. listopadu zruší, ještě nerozhodlo.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Drbna

Štítky pěstování, potraviny, trhy, farma, koronavirus, covid, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.