středa 12. srpna 2020 Klára

Řeka Sázava se dostala na druhý povodňový stupeň. Déšť zaplavil několik domů

Řeka Sázava ve Žďáru nad Sázavou se dnes odpoledne dostala na druhý povodňový stupeň, platí tedy povodňová pohotovost. Podle starosty města Martina Mrkose (Ždár-živé město) zatím povodňová komise jednat nemusí. Kvůli silnému dešti a odstraňování jeho následků už dnes měli hasiči na Vysočině asi 50 výjezdů. Zatopené byly sklepy některých domů. V obci Počítky na Žďársku hrozilo přelití rybníku.

Druhý stupeň povodňové aktivity platí ve Žďáru nad Sázavou od 14:40. „Tuto informaci jsem dostal na vědomí, vyčkám případně instrukcí především od hasičů. Zatím se situace jen podrobně monitoruje, v tuto chvíli neprší," řekl Martin Mrkos v 15:30. Před 16:00 se dostala Sázava na první povodňový stupeň (bdělost) i v obci Sázava.

Situace v Počítkách se podle mluvčí hasičů Petry Musilové stabilizovala po 13:00. Od 10:00 už hasiči na Vysočině kvůli počasí zasahovali u více než 50 událostí, většinou na Žďársku. „Nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů objektů. V několika případech odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu," uvedla Petra Musilová.

Ucpaná kanalizace

V Novém Městě na Moravě voda ohrožovala několik domů ve Žďárské ulici kvůli ucpané kanalizaci. Odpoledne tam hasiči museli čistit ucpaná stavidla. Kvůli čerpání vody ze zatopených sklepů zasahovali hasiči také v Polničce, ve Svratce nebo Radešínské Svratce.

Výstraha meteorologů před vysokým stupněm nebezpečí bouřek a přívalových dešťů platí pro celý dnešní den.

Na Vysočině se kvůli dešti zvedly hladiny řek už v sobotu. V Borovnici na Žďársku se řeka Svratka dostala na třetí povodňový stupeň a vylila se ze svého koryta. V Dalečíně se její hladina v noci na dnešek dostala na druhý povodňový stupeň. Nyní je Svratka na svém normálním stavu.

Autoři | Foto HZS Kraje Vysočina

Štítky počasí, záplavy, hasiči, Vysočina, řeka, Sázava, povodeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.