úterý 25. února 2020 Liliana

CHŘIPKA NA VYSOČINĚ: Na Žďársku je překročená hranice epidemie. Zavřelo se jihlavské Alzheimercentrum

Na Vysočině v uplynulém týdnu o 28 procent přibylo nemocných s akutními respiračními chorobami. Na Žďársku, kde jeden z pacientů s těžkým průběhem nemoci skončil v nemocnici, nemocnost překonala hranici epidemie. Nemocných je tam nyní 1857 na 100 tisíc obyvatel. Krajský průměr je 1356 případů na 100 tisíc obyvatel, řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková.

Na Žďársku za týden přibylo 49 procent nemocných, před týdnem tam hygienici hlásili 1249 případů na 100 tisíc obyvatel. Kvůli vážnému průběhu nemoci tam musel být na oddělení ARO hospitalizovaný čtyřiasedmdesátiletý chronicky nemocný muž. „Byl připojen na umělou plicní ventilaci," řekla Alena Dvořáková.

Na Žďársku podle ní výrazně stoupla nemocnost především předškolních a školních dětí. Víc nemocných je ale i v ordinacích pro dospělé. „Zatím tam nejednáme o uzavření žádných škol ani jiných zařízení," řekla Dvořáková. Zavřené je ale návštěvám jihlavské Alzheimercentrum a oddělení následné péče soukromé Vysočinské nemocnice v Humpolci na Pelhřimovsku. Jihlavsko a Pelhřimovsko má přitom nejnižší relativní nemocnost. Na 100 tisíc obyvatel tam připadá něco přes 1000 nemocných.

Laboratorní testy na Vysočině potvrdily přítomnost především chřipky typu A. Současné hodnoty jsou srovnatelné se situací v kraji před rokem, kdy bylo nemocných 1345 na 100 tisíc obyvatel. Dnes je krajská nemocnost mírně pod republikovým průměrem, který činí 1452 případů na 100 tisíc obyvatel.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky zdraví, chřipka, eidemie, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.