sobota 25. ledna 2020 Miloš

V kraji dostal hospodář první náhradu za škodu po vlkovi. Šlo o 15 tisíc za zabité tele

Na Vysočině byla ve druhé polovině minulého roku vyplacená náhrada i za škodu způsobenou vlkem. Šlo o 15 tisíc korun za zabité tele, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Podle krajských statistik zveřejňovaných od roku 2003, které se týkají náhrad škod za některé zvláště chráněné živočichy, jde o první takový případ v kraji.

V roce 2019 dostalo na Vysočině za škody způsobené chráněnými živočichy podle údajů kraje 89 hospodářů od státu dohromady 2,983 milionu korun. Největší částka, 2,8 milionu korun, se týkala vyder říčních.

U Telče se zřejmě pohybuje jeden či více vlků. Chovatelé zvířat, pozor na zabezpečení, varují ochránci přírody

Poslední dobou přibývá indicií, že se v našem kraji, konkrétně v okolí Telče, pohybuje jeden či více vlků. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR žádá proto chovatele hospodářských zvířat, aby svá stáda zejména na noc aktivně zabezpečovali.

Ochránci přírody loni v listopadu informovali o tom, že vlci zřejmě trvale žijí v okolí Telče na Jihlavsku. Jejich výskyt tam odborníci opakovaně potvrzovali déle než rok. Zaznamenali vlčí vytí i útok na hospodářské zvíře. Vlci v regionu nežili asi 200 let. Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) tehdy upozornil na to, že by chovatelé měli preventivně začít lépe zajišťovat pastviny, na což je možné získat dotaci.

Škoda 9 tisíc za bobry

Bobři evropští se v krajské statistice objevili zatím ve čtyřech letech, v každém z nich kraj prověřoval po jedné žádosti týkající se dopadů činnosti těchto zvířat. V loňském druhém pololetí dostal náhradu 9 tisíc korun zemědělec, jemuž se kvůli dřevinám skáceným bobry zaplavila vodou louka, z níž sklízí seno. Uvedl to náměstek hejtmana Pavel Franěk (ANO).

Radní kraje dnes projednali náhrady škod po chráněných živočiších z druhé poloviny minulého roku. Uspělo 39 žadatelů, kteří se podělili o 1,3 milionu korun. Kromě škod připsaných vydrám, bobrům nebo vlkovi dostali náhradu i tři žádosti týkající se škod na majetku způsobených kormorány velkými.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky příroda, správa, chov, vlk, tele, náhrada

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.