středa 22. ledna 2020 Slavomír

Některá města na Vysočině zachovají slevy z poplatků za psy

Některá města na Vysočině se snaží vyjít vstříc seniorům mladším 65 let a umožní jim po přechodnou dobu platit nižší poplatky za psy, i když zákon počítá se slevou až od 65 let. Novelizovanou vyhlášku o místním poplatku ze psů má například Třebíči, sazba u psů chovaných v bytech se zvýšila z 800 na 1000 korun, důchodci mladší 65 let, kteří už psa vlastní, tam ale budou moci počítat se sníženou sazbou 200 korun. Jistou úlevu pro mladší důchodce schválil také Pelhřimov a navrhuje ji i Havlíčkův Brod, kde budou vyhlášky schvalovat zastupitelé 16. prosince.

Původní vyhlášky poskytovaly nižší sazbu těm, kteří pobírali důchod, novela zákona o místních poplatcích účinná od 1. ledna 2020 ale definuje ty, kteří mají nárok na slevu, věkem nad 65 let.

Podle třebíčského místostarosty Pavla Janaty (KDU-ČSL) nechce město nárazově zvýšit poplatek mladším důchodců, kteří už psa vlastní. Znamenalo by to zvýšení poplatku z 200 na 1000 korun. Ti, kteří si psa pořídí až po Novém roce, budou mít na slevu nárok až od 65 let. Sazba za psy chované v rodinných domech se v Třebíči zvýšila z 500 na 600 korun za prvního psa, za další budou místo 700 platit 900, v bytech 1500 korun. Poplatky se v Třebíči nezvyšovaly od roku 1997.

Proti skokovému nárůstu poplatků seniorům mladších 65 let byl i Pelhřimov a rozhodl se slevu poskytovat od 63 let. Sazby nezvýšil. Za psa v rodinném domě tam zaplatí majitel 400 korun, v bytě 1200 korun.

Menší obce slevu neřeší 

Sazby nenavrhuje zvýšit ani Havlíčkův Brod. V návrhu vyhlášky ale počítá s tím, že po dobu čtyř let bude platit přechodná úprava, kdy snížený dvousetkorunový poplatek budou hradit i lidé mezi 60 a 65 lety. „Co se týká lidí, kteří pobírají důchod jako svůj jediný příjem, tak chceme, aby se jim nezhoršily podmínky, aby platili to, co platili dosud. Vyřešili jsme to čtyřletou přechodnou lhůtou," řekl starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS).

Havlíčkobrodští musí za psa chovaného v bytě platit 1500, za každého dalších 2200 korun. Na chov v rodinných domech se vztahuje částka 750 korun za prvního psa a 1000 korun za dalšího.

Menší obce v kraji otázku slev pro seniory neřeší. Jejich sazba poplatku pro všechny majitele psů odpovídá té, kterou zákon určuje v kategorii slev. Želetava na Třebíčsku stokorunový roční poplatek měnit nebude. V Košeticích na Pelhřimovsku se za psa bude od ledna platit 200 korun, poplatek vzrostl o 50 korun. „Víc než slevu pro seniory bychom řešili to, aby se za dalšího psa platilo víc, ale to nám zákon neumožňuje. Myslím si, že každému by jeden pes mohl stačit," řekla starostka Košetic Blanka Veletová.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky sleva, pes, poplatek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.