čtvrtek 5. prosince 2019 Jitka

Silničáři Vysočiny budou moci použít sůl i na silnicích u Svratky. Mají kolem 21 tisíc tun posypu

Krajští silničáři na Vysočině mají zaplněné sklady solí, uloženo jí tam mají okolo 21 tisíc tun. Sůl by jim tak mohla vystačit na celou zimu. Po dohodě s ochránci přírody budou moci poprvé použít roztok soli i na silnicích do města Svratka v Chráněné krajinné oblasti Ždárské vrchy, ale to pouze při mimořádném zhoršení počasí. Běžně tam budou dál udržovat silnice inertním posypem. Vyplývá to z tiskové zprávy krajské správy a údržby silnic.

Na okruhu měřícím 40 kilometrů kolem Svratky budou silničáři moci ve výjimečných případech používat chlorid sodný skrápěný chloridem hořečnatým. Zlepšit by se tak měla sjízdnost hlavních silnic od Žďáru nad Sázavou i od Nového Města na Moravě.

Starosta Svratky František Mládek řekl, že jednání se správou CHKO o možnosti solení před časem inicioval kvůli špatným zkušenostem místních se sjízdností silnic. Podle něj teď bude záležet na tom, jak bude nový režim údržby v praxi fungovat. Podotkl, že stejně důležité je i rychlé odhrnování čerstvého sněhu, aby na nesolených vozovkách neledovatěl.

Krajská správa se stará o 4900 kilometrů silnic. Kromě krajských vozovek II. a III. třídy zajišťuje údržbu státních silnic I. třídy. Solit se může přibližně třetina těchto tras. V minulých pěti letech krajští silničáři v průměru za zimní sezonu upotřebili okolo 13. tisíc tun soli. Nejvyšší spotřeba za jednu zimu byla v tomto období 18 100 tun soli. Inertního posypu teď mají silničáři v zásobě 54 tisíc tun.


Jihlava je již připravená na zimu. Údržbu chodníků ve městě čeká několik změn

V Jihlavě je již připraven plán zimní údržby. S tím souvisí několik novinek. Ty se týkají hlavně údržby frekventovaných chodníků. Aktualizoval se mimo jiné i plán údržby nově vzniklých komunikací, které v Jihlavě během roku vznikly. Jaké chodníky...

 

Nejnáročnější za posledních pět let byla pro krajské silničáře minulá zima, s technikou v součtu najeli 963 300 kilometrů. V zimě přelomu let 2015 a 2016 to bylo jen 485 300 kilometrů.

Zimní období pro silničáře začalo 1. listopadu. Silniční síť v kraji mají rozdělnou do 120 okruhů. Vyjet může 146 sypačů, dalších 13 starších strojů má správa v záloze. Připravených má i 43 nakladačů a traktory, radličky nebo sněhové frézy.

„V Jihlavě bude podnik Služby města Jihlavy včetně chodníků zajišťovat prohrnování a sypání 500 kilometrů komunikací. Na ruční čištění schodišť, přechodů pro chodce a podobných ploch bude připraveno nastoupit až 50 lidí," uvedl mluvčí Martin Málek. Náklady na zimní údržbu v Jihlavě byly minulou zimu skoro devět milionů korun. Zimní údržba krajských vozovek ve stejné době podle údajů kraje stála přes 200 milionů korun. 

Autoři | Foto Lenka Dvořáková

Štítky silnice, počasí, sjízdnost, zima, silničáři, sůl, posyp, údržba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.