Po 24. 8. 2026Bartoloměj
Volby

VOLBY 2022: Koaliční smlouva podepsána, novým primátorem Jihlavy se stane Petr Ryška

Lenka Dvořáková2 minuty čtení24. 10. 2022, 10:36 · akt. 12:15
Zleva Radek Popelka (ANO), Petr Ryška (ODS) a Martin Laštovička (KDU - ČSL)
Zleva Radek Popelka (ANO), Petr Ryška (ODS) a Martin Laštovička (KDU - ČSL)

Po měsíci povolebního vyjednávání je jasno už i v krajské Jihlavě. Dnes dopoledne byla v sídle ODS podepsána koaliční smlouva se sílou 24 mandátů. Novým primátorem Jihlavy se stane dosavadní náměstek primátorky, pětapadesátiletý Petr Ryška (ODS). V městské radě usedne pět zastupitelů z hnutí ANO 2011, čtyři z ODS a zbývající dvě místa doplní členové KDU - ČSL.

Největší programový průnik a důvěra mezi partnery. To byla dvě priritní hlediska, ve kterých k sobě v rámci povolebních vyjednávání měli zástupci ANO, ODS a KDU-ČSL nejblíže. Po čtyřech týdnech od voleb to dneska stvrdili svými podpisy na koaliční smlouvě. Na té bude scházet podpis Jany Nagyové, která do pravomocného rozsudku zůstává mimo koalici, ale zůstává jihlavskou zastupitelkou.       

  

„Největší programovou shodu jsme nalezli s hnutím ANO, méně pak už se STAN a PiFem,“ přiblížil koaliční jednání Petr Ryška, lídr ODS, které před volbami i po nich spolupracovala s KDU-ČSL. Za určitých okolností se dala postavit i křehká devatenáctičlenná koalice za účasti STAN a PiFo a hnutím ANO v opozici.

„Bylo by to ale složité z hlediska technického i programového hlediska, takže tato koalice nebyla možná. Byl by to experiment, do kterého jsme nechtěli jít, nebylo by to funkční,“ doplnil dosavadní náměstek primátorky a s tím, na začátku sám preferoval nejširší koalici, kde by kromě KDU-ČSL figurovalo ANO, STAN i PiFo. Hlavně menší strany by ale podle něj cítily upozaděny „Vznikající koalice je tak z našeho nejméně pro budoucí rozvoj města nejméně problematická.“

Hledání funkční koalice pro velmi těžké období, které Jihlavu čeká, tak popsal povolební aktivitu i lídr hnutí ANO Radek Popelka. „Hned po volbách jsme odložili trička s nápis ANO a oblékli ty s nápisem Jihlava,“ řekl s tím, že místní hnutí udělalo velké kompromisy, které ale mají být ku prospěchu města. „Zároveň jsme chtěli mít důstojné zastoupení v Radě města, abychom významnou měrou se podíleli na chodu a směřování Jihlavy.“ 

Na dopolední tiskovce zaznělo, že Rada města bude mít 11 členů, (5 pro hnutí ANO, 4 pro ODS, 2 pro KDU-ČSL), z toho bude uvolněných pět pozic. Jimi jsou primátor Petr Ryška (ODS) a jeho čtyři náměstci. Martin Laštovička (KDU-ČSL) bude zodpovídat za majetkový odbor a útvar městského architekta, Radek Popelka (ANO) pak za odbor technických služeb a sociálních věcí, jeho straničtí kolegové Martin Šedivý povede odbor životního prostředí a odbor školství a Jiří Pokorný ekonomický odbor a  odbor informatiky.

Podpis koaliční smlouvy, zleva: Radek Popelka (ANO), Petr Ryška (ODS) a Martin Laštovička (KDU - ČSL)

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Šestapadesátiletý muž vyhrožoval manželce, že zveřejní intimní fotky a videaKrimi

Šestapadesátiletý muž vyhrožoval manželce, že zveřejní intimní fotky a videa

Třebíčští kriminalisté obvinili z trestného činu vydírání muže, který opakovaně kontaktoval manželku a požadoval po ní, aby mu posílala své intimní fotografie a videa. Když odmítla, vyhrožoval zveřejněním již poskytnutých materiálů se sexuálním obsahem.

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasněSpolečnost

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasně

Plot už dávno není jen hranicí pozemku. Majitelé domů od něj dnes čekají soukromí, skvělý vzhled, bezpečí pro děti i domácí mazlíčky, a hlavně co nejmenší starosti do budoucna. Zkušenosti společnosti Ploty Dobrý z tisíců realizací po celé republice ukazují, jak se požadavky českých zákazníků na oplocení za poslední roky proměnily.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook