úterý 29. listopadu 2022 Zina

VOLBY 2022: V Jihlavě startují jednání o koalici. Nemám případně problém s opoziční rolí, říká za ODS Petr Ryška

Jak dopadly komunální volby v Jihlavě, už je od sobotního večera jasné. V městském zastupitelstvu, které má 37 členů, usednou (staro)nové tváře. Oproti jiným městům v ČR, kde je třeba už jasné, kdo usedne ve vedení města, jsou jednání v krajské Jihlavě teprve na začátku. Někteří regionální politici předpokládají, že koaliční vyjednávání na radnici v Jihlavě může ovlivnit průběh druhého kola senátních voleb.

Je třeba vytvořit silnou koalici, říká Popelka

Hnutí ANO pro povolební vyjednávání osloví všechny subjekty, které se dostaly do zastupitelstva. „Ano, nabízí se spolupráce s ODS a KDU-ČSL, se kterými bychom utvořili pohodlnou většinu,“ vyjádřil se pro Drbnu Radek Popelka. Dle něj je ale možný i scénář z před čtyř let, kdy bylo ANO navzdory vítězství ve volbách „vyšachováno" a skončilo v opozici. Podle lídra hnutí je každopádně potřeba vytvořit silnou koalici, protože Jihlava jde do těžkého období a rozbroje v zastupitelstvu si nemůže dovolit. Jak Popelka uvedl pro ČTK, zatím se zástupci dalších stran proběhlo pár zdvořilostních rozhovorů a základních návštěv, ale posun nevidí žádný. 

Volební výsledky v krajském městě se kompletně sečetly až v pozdních večerních hodinách. Několik politických subjektů balancovalo na mezní hranici pěti procent, bylo to proto napínavé až do konce. Nyní je už jasné, že křesla v jihlavském...

Ryška nemá problém ani s opoziční rolí

Koalice ODS a KDU-ČSL, která ve volbách skončila na druhém místě a získala 11 mandátů, ohledně možné koalice bude jednat se všemi subjekty. „Pro mě jsou všechny varianty otevřené,“ hlásil na dotaz Drbny lídr jihlavské ODS Petr Ryška, pro kterého je určující, aby „byli schopni pro městě něco odvést, protože doba bude nelehká.“ Pokud by se ale nepodařilo sestavit koalici, která bude práceschopná, nemá Petr Ryška a jeho strana problém ani s opoziční rolí.

Jihlavské zastupitelstvo má v Jihlavě 37 členů, nadpoloviční většina je tedy 19 zastupitelů.

Necítíme zášť k nikomu, říká Paul z SPD

Mezi jihlavské zastupitele voliči poslali také čtyři kandidáty z SPD, tato strana si oproti stávajícímu volebnímu období polepšila o dva mandáty. „Výsledek hodnotíme velice pěkně, má snad jedinou závadu,“ poukazuje lídr Petr Paul na fakt, že stačilo 0,04 procentního bodu k tomu, aby jeho strana získala o jeden mandát víc, což by samozřejmě mohlo výrazně zahýbat i počty mandátů dalších stran.

Paul Jihlavské Drbně potvrdil, že v tomto týdnou proběhnou první koaliční vyjednávání, on sám necítí zášť k nikomu. „My budeme ctít náš program, nevylučujeme jednání s nikým, kdo překousne jakousi nenávist, která je proti nám, nevím proč, šířena,“ dodává.

Také v krajské Jihlavě je sečteno a už jsou známa jména všech (staro)nových zastupitelů. Nejvíce přízně získalo u voličů hnutí ANO 2011, které v komunálních volbách vedl Radek Popelka. Na druhém místě skončila koalice ODS a KDU - ČSL, jež vedl...

Hošek: Jednání zatím dávají smysl

Premiérově byl do zastupitelstva zvolen i Radek Hošek, ve vedení města s ním budou i tři jeho další kolegové z kandidátky Starostů a nezávislých. „S výsledkem jsem spokojen, v porovnání s jinými městy napříč republikou jsme vlastně dopadli nejlépe a ostudu jsme určitě neudělali,“ řekl pro Drbnu Radek Hošek, který čekal, že projde pětiprocentním sítem projde v Jihlavě více než pět partají.

Padesátitisícovou Jihlavu poslední čtyři roky řídilo Fórum Jihlava s ODS, lidovci, Piráty a koalicí Žijeme Jihlavou, v níž je teď TOP 09 se Zelenými.

Lídr STANu potvrdil, že už probíhají koaliční vyjednávání, a to prý velmi korektně. „Dávají smysl a doufám, že dojdeme k dobrému kompromisu. Ale s nikým pevně domluveni nejsme, je dost času nedělat ukvapené rozhodnutí.“ Radek Hošek odhaduje, že jeden až dva týdny koaliční jednání určitě zaberou. Starostové a nezávislí budou mít dnes večer schůzku se zástupci ODS, za sebou už mají i kontakt s hnutím ANO, kde však pomyslným jazýčkem na vahách a možným problémem může být osoba stíhané Jany Nagyové. S kým Hošek povolební spolupráci vyloučil, je SPD.

PiFo spíše ve vyčkávací pozici, SPD vylučuje 

Dosavadní primátorka Karolína Koubová, která byla v čele kandidátní listiny uskupení PiFo, během soboty redakci Drbny uvedla, že očekává zisk minimálně čtyř mandátů. Tak to i dopadlo, stejný počet křesel v zastupitelstvu získal i STAN a SPD. Právě povolební spolupráci s SPD si Koubová představit nedokáže, u ostatních stran by byla k jednání přístupná. 

VOLBY 2022: Kandidáti se sešli ve svých štábech v Jihlavě. Všichni napjatě sledují výsledky

Výsledky voleb on-line sledují také jednotliví kandidáti v čele se svými lídry. Ve všech štábech, které během dnešního odpoledne a podvečera navštívila redakce Drbny, vládla poklidná atmosféra. Všichni na plátně sledovali výsledky, které se...

„Ale teď záleží na těch nějvětších, tedy ANO a ODS s KDU-ČSL, jak se domluví, nebo nedomluví, i bez nás by totiž utvořili pohodlnou většinu,“ uvedla k možnému koaličnímu potenciálu Koubová, které jde o zejména o programovou jednotu. „Ve městě jsme nastavili nějaké nové věci, kterých bylo například opoziční ANO hlasitým kritikem, takže je otázkou, jak by tyto věci pokračovaly,“ krčí rameny s tím, v nejbližších dnech bude PiFo spíše ve vyčkávací pozici. 

Druhé kolo senátních voleb

Někteří regionální politici předpokládají, že koaliční vyjednávání na radnici v Jihlavě může ovlivnit průběh druhého kola senátních voleb. V obvodu Jihlava se střetnou předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (ANO). Vystrčil získal v prvním kole volby 45,62 procenta hlasů, Nagyová dostala 30,56 procenta hlasů.

VOLBY 2022: Vystrčil je vděčný voličům, kteří neuvěřili kampani Babiše. Nagyová je z výsledku nadšená

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je vděčný voličům, že neuvěřili tomu, co o něm v předvolební kampani říkal především předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Hlasy voličů ho dnes poslaly do druhého kola senátních voleb v obvodu Jihlava. Očekává, že...

Kdo se do zastupitelstva nedostal? 

Mimo povolební vyjednávání nyní stojí strany a uskupení, které ve volbách skončily pod pětiprocentní hranicí. Tam nakonec skončilo nové uskupení Jihlava srdcem (4,86 %), koalice Žijeme Jihlavou (4,75 %), ČSSD a Levice (3,97 %), nově vzniklé uskupení Spolek za zdravou Jihlavu (3,77 %), KSČM (3,61 %), Moravské zemské hnutí (0,09 %) a nově vzniklá Malá strana velkých cílů (0,06 %). 

V případě koalice Žijeme Jihlavou, kterou do letošních voleb vedl lídr Vít Zeman, jenž je dosavadním náměstkem primátorky, byl výsledek asi pro mnohé překvapením. S tím se netajil ani zmíněný lídr. „Absolutně jsme neodhadli situaci. Očekávali jsme podporu ze sídlišť a mladých lidí, ale naše práce se ve volením výsledku vůbec neodrazila. Prohráli jsme s líbivými sliby a plakáty,“ míní Vít Zeman. Podle něj je možné, že voliči hodnotili i jeho jako kontroverzní postavu a nezapomněli mu nějaké věci z minulosti. 

VOLBY 2022: Ti, co zůstali pod čarou. Zeman nabídne pozici v TOP 09, ve vedení města končí i ČSSD a KSČM

Komunálních voleb se v Jihlavě zúčastnilo dvanáct politických subjektů, ale pouze pět z nich se dostalo přes pětiprocentní hranici, která zaručuje křesla v městském zastupitelstvu. Překvapením je určitě výsledek uskupení Žijeme Jihlavou, poprvé...

Zeman je po volebním neúspěchu ochoten nabídnout svoji pozici ve straně. „V topce je spoustu skvělých lidí a lídrů, kteří do ní dokážou přinést dobrou náladu. Ověřil jsem si, že tu jsou lidé, kteří se o město opravdu chtěí starat a myslím, že by byla škoda, aby ten volební neúspěch způsobil ukončení aktivit, které nám dávaly smysl,“ sdělil redakci Drbny Vít Zeman během neděle. 

Hodnocení článku je 36 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Jihlava, STAN (redakčně upraveno)

Štítky ČR, volby, obce, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.