sobota 4. dubna 2020 Ivana

Třetí ročník Vrťas Cupu ovládla Hostivař, jihlavští hokejbalisté skončili třetí

Jihlava o víkendu hostila dvoudenní turnaj na počest zesnulého trenéra Vrátila – VRŤAS CUP. Na Vysočinu pak přicestovalo celkem devět týmů, které spolu bojovaly v hokejbalovém maratonu o putovní pohár.

Největší turnaj v České republice odstartoval v sobotu v 9:00 hod. Týmy spolu soupeřily ve dvou skupinách, ze kterých se vítězové kvalifikovali rovnou do semifinále. Celky na 2.-3. místě čekalo čtvrtfinále, ostatní potom skupina o celkové umístění. Prvenství na domácím turnaji obhajovala Jihlava, která útočila na zlatý hattrick. Bronz pak přicestoval obhajovat celek z Moravy – HBK Vsetín.

Žádný tým nedal tomu druhému nic zadarmo a k vidění tak byl v obou skupinách houževnatý boj o postupová místa. Nejvíce zamotaná byla „skupina smrti“, ve které hrála také domácí Jihlava. Pozdější finalisté Hostivař a Kladno z ní postoupili s odřenýma ušima. Hostivař šla dokonce ze skupiny jen o lepší skóre! „To je právě kouzlo turnaje. Dokud není rozhodnuto, je vše otevřené,“ komentuje dramatické okamžiky ve skupinách organizátor turnaje Petr Král.

Právě jeho tým vyrovnanou skupinu vyhrál a postoupil do semifinále. Přitom získal cenné skalpy Kladna a Hostivaře. Ve druhé skupině slavilo poměrně hladký postup Brno, příjemným překvapením byl Výběr Vysočiny.

Play-off nabídlo další dramatické zápletky. Nejprve posílené Kladno otočilo slepenými góly v druhé polovině zápasu první čtvrtfinále proti Vsetínu. Poté Hostivař vyřadila až po samostatných nájezdech Výběr Vysočiny. Semifinále bylo gólově také velmi atraktivní, když zvládla Hostivař přestřelku proti domácí Jihlavě v poměru 4:2, a tak jí vrátila porážku ze skupiny (0:3). Ve druhém semifinále si pak Kladno otevřelo střelnici proti Brnu 6:2.

V zápase o bronz měla více ze hry domácí Jihlava, která svou převahu nakonec proměnila ve dvě branky a po dvou zlatech brala na domácím turnaji bronz. Naopak Brno skončilo podruhé na bramborové příčce.

Finálový zápas odstartoval čestným vhazováním legendární útočník SK, dlouholetý kapitán, držitel několika individuálních ocenění, bývalý reprezentant a vítěz Extraligy – Roman Smutný. Vrchol turnaje pak byl jasnou záležitostí loňského finalisty 1. ligy z Hostivaře, který přejel Kladno 5:0! Kladnu v cestě na pomyslný Olymp nepomohlo mohutné posilování o extraligové hráče Kladna ani reprezentanty Slovenska. Naopak Hostivař žila jihlavskou pohádkou, kdy v sobotu tým na pokraji vyřazení došel trnitou cestou až k zisku putovního poháru.

„Hrála tu spousta kluků z Extraligy, slovenské soutěže, k vidění byli také reprezentanti, takže to tu úroveň posunulo opět o něco výše,“ hodnotí turnaj Petr Král. „Celkově myslím, že se nám akce vydařila. Vyšlo pěkné počasí, hrálo se v duchu fair – play a každý z účastníků to může hodnotit jako kvalitní zimní přípravu. Z pohledu Jihlavy, chtěli jsme tu hrát finále a obhájit prvenství, ale postup z prvního místa v tak těžké skupině a následné třetí místo bereme také jako úspěch,“ má jasno kapitán SK. „Já bych chtěl moc poděkovat všem týmům, které dorazily na turnaj a doufám, že se tu opět za rok sejdeme,“ dodal na závěr.

Kvalitní obsazení turnaje pak podtrhnuli samotní účastníci – SK Jihlava – vítěz 2. ligy Morava-Jih, HBK Vsetín – vítěz 2. ligy Morava-Sever, HBC Hostivař – finalista 1. ligy. V dresu Kladna pak zasáhli do hry reprezentanti ČR a SVK Milan Schnaubelt, Marian Mikulčík a Petr Kovačič. V barvách Hostivaře pak hráči z juniorské reprezentace jako Jiří Vaniš, Samuel Kucharčík nebo Ondřej Kubeš. Za domácí Jihlavu se na hřišti proháněli vítězové Extraligy z Kert Parku Jan Blaško a Jan Střecha.

„Děkujeme všem partnerům celé akce, městu Jihlava, pivovaru Ježek a sportovnímu klubu. Bez jejich podpory by nebylo možné tak velkou událost uspořádat,“ má jasno předseda hokejbalu Libor Doležal.

Turnaj se konal na počest zesnulého dlouholetého trenéra Martina Vrátila, který v roce 2015 zemřel.

Sestřih z turnaje můžete najít na YouTube.

Nejlepší hráči turnaje:
Útočník: Jan Střecha (Jihlava)
Obránce: Ondřej Kubeš (Hostivař)
Brankář: Jiří Varga (Lužinští srdcaři)

Konečné pořadí:
1. HBC Hostivař
2. HBC Draci Kladno
3. SK Jihlava
4. BHK Bulldogs Brno “B“
5. Výběr Vysočiny
6. HBK Vsetín
7. Lužinští srdcaři
8. HBC Autosklo H.A.K. Pardubice “C“
9. J.V.S.K. Slza Přibyslavice

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto SK Jihlava | Zdroj SK Jihlava

Štítky SK Jihlava, hokejbal, Vrťas Cup

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.