Na jaře žil český hokej spanilou jízdou prvoligové Dukly Jihlava, která základní část dohrála na šestém místě, v play off ale postupně vyřadila první tři týmy – Třebíč, Vsetín i Zlín. Bývalý hráč a současný jednatel HC Dukla Jihlava Bedřich Ščerban se v rozhovoru ohlíží za úspěšnou sezonou a hovoří také o Horácké multifunkční aréně i ambicích. „Už se nám to podařilo, takže věřím, že se nám povede znovu postoupit do extraligy,“ říká.
V první otázce se vrátíme do minulosti. Pět let zpátky, kdy se plánovala stavba Horácké arény, panovaly obavy, zda Dukla vůbec přežije ty tři roky bez domácího stadionu. Připouštěl jste si i vy, že by klub mohl skončit?
Ne, to jsem si vůbec nepřipouštěl. Samozřejmě jsem upozorňoval na to, že to bude složité období. Náročné to bylo i ekonomicky, hrát v Pelhřimově s sebou neslo vícenáklady a přišli jsme o finance na příjmové stránce. Tyto odhady byly správné, příjemně mě ale překvapilo, že na straně sponzorských příjmů k žádnému výpadku nedošlo. Naopak, loňskou sezónu jsme měli historicky největší příjem ze sponzorských smluv a z darů od sponzorů.
Horácká multifunkční aréna je téměř hotová. Přesto se na sociálních sítích pořád objevují dohady a názory, že měla stát za městem. Jaký je váš názor?
Já jsem byl zastáncem toho, aby se to stavělo za městem. Byl jsem ale ovlivněný i tím, že jsem věděl, co nás čeká. Mám takové přirovnání, je to jako kdyby kuchařka pozvala hosty na večeři a musela si vždycky sbalit celou kuchyň, přestěhovat se s ní, jinde jí vybalit a pak po večeři zase všechno sbalit a stěhovat zpátky. To stěhování celého manšaftu bylo strašně náročné, týkalo se i pokladen nebo v loňské sezóně ještě cateringu. Pro mě by bylo nejjednodušší, kdybychom dohráli ve staré hale a pak se přestěhovali do nové za městem. Nicméně trend na celém světě je jednoznačný a dnes musím říct, že je lepší, že bude hala stát ve středu města. Jedna z největších a nejmodernějších arén v Tampere nemá jediné parkovací místo, stojí přímo v centru vedle nádraží. To my tady budeme mít do budoucna také.
Bývalý hokejista začal hrát za HC Dukla Jihlava v roce 1983, kdy narukoval na vojnu do Jihlavy, a hned slavil mistrovský titul. Jako kapitán dovedl jihlavský klub k poslednímu titulu v roce 1991, tehdy získal i Zlatou hokejku. Účastnil se třikrát zimních olympijských her, vyhrál ligu ve Švédsku, působil i ve Finsku nebo Německu a od roku 2013 je členem Síně slávy českého hokeje. Pochází z Jihlavy, nyní žije ne Vyskytné nad Jihlavou. Je mu 60 let, je ženatý a má dvě děti. Jeho největší zálibou je hokej, také má rád auta a akční filmy.
Takže obavy z toho, že bude v Horácké aréně málo parkovacích míst, nemáte?
Parkování je problém nejenom v Jihlavě, ale všude na světě. A my jsme ještě k tomu přistoupili tak, že tam nějaká parkovací místa jsou. Není to dostačující, ale má se stavět parkovací dům, nějaká místa vzniknou i na městském nádraží, takže do budoucna to řešení mít bude.
Jaký má taková hala vliv na své okolí?
Zkušenosti z Tampere říkají, že lidé po hokeji nebo koncertě stráví ještě nějaký čas ve městě a utratí další peníze v přilehlých hospodách, kavárnách a podobně.
Pojďme k právě skončené sezoně. Jak A-tým vnímal třetí rok bez vlastního stadionu? Byli hráči už, dalo by se říct, zvyklí jezdit do Pelhřimova, a tolik jim to nevadilo? Anebo to bylo tak, že byla únava čím dál větší?
Zvyknout si nejde, furt musíte balit, nějakým způsobem vás to omezuje a fakt to není jednoduché. Těch tun materiálu, co jsme převezli sem a tam, bylo obrovské množství. Vnímal jsem první rok, když stavba měla zpoždění a hala už byla zavřená. My jsme museli působit v azylu a nic se nedělo, ale jak se začalo kopat, snášelo se to čekání mnohem lépe.
V play off jste hráli derby proti Třebíči. Jak jste bral rozhodnutí, kterým prakticky měli jihlavští fanoušci zakázán vstup na zápasy v Moravských Budějovicích? A neuvažovali jste, že se obdobně postavíte k zápasům v Pelhřimově?
Odpovím od konce. Neuvažovali jsme o zákazu vstupu pro některé fanoušky, protože je to nesmysl. Zákonně to ani nejde. Žádné nařízení, které vydáte, nemůže být nadřízené zákonu a existuje antidiskriminační zákon, který v podstatě říká, že když si koupíte vstupenku, tak vás nemůžou nepustit jenom proto, že máte jinou šálu. Vyvolalo to velkou polemiku, ale myslím, že na zápas nakonec pustili všechny fanoušky.
Naše velká výhoda byla v tom, že my jsme chtěli a dělali jsme pro to všechno. Soupeři, ať už Vsetín nebo následně Zlín, museli.
V semifinále Dukla narazila na favorizovaný Vsetín. Věřil jste vy sám, že přes něj Dukla postoupí?
Byl bych špatný sportovec, kdybych šel do zápasu a nechtěl vyhrát. Jedna věc je predikce, druhá to, v co doufáte a věříte. Já jsem říkal, že nejsme úplně bez šance. Naše velká výhoda byla v tom, že my jsme chtěli a dělali jsme pro to všechno. Soupeři, ať už Vsetín nebo následně Zlín, museli. A tuhle naši výhodu jsme dokázali stoprocentně zužitkovat.
Finále proti Zlínu bylo poměrně jednoznačnou záležitostí. Dodalo to vám osobně sebevědomí do baráže, že byste mohli porazit také Olomouc?
I na Olomouc jsem říkal, že nejsme úplně bez šance, byť ta pravděpodobnost se třeba snížila. V rámci té baráže se ukázal jako strašně důležitý první zápas, který jsme prohráli až na nájezdy. Ať chcete nebo nechcete, tak přece jen to mužstvo, které projde takovými boji, jakými jsme prošli my, tak má jednak zdravotní problémy, byly tam nějaká zranění, a jednak jsme měli od 5. března v nohách, myslím, sedmnáct utkání. To se samozřejmě projevuje a projevilo se to ve druhém zápasu. Kdyby nám první zápas vyšel, za stavu série 1:1 by se mužstvo před třetím zápasem dokázalo dát hodně do kupy a podávalo by mnohem lepší výkon.
Ten ale přeci jen nebyl úplně špatný ani tak.
Ano, když jsem baráž sledoval, tak čím víc zápasů jsme sehráli, tím jsme byli Olomouci vyrovnanější mužstvem. A to logicky pramení i z toho, že ten tým, který hraje celou dobu první ligu, potřebuje pár zápasů na to, aby se adaptoval na extraligový hokej.
Podstatné bylo, že hráči Dukly měli za sebou náročné play off, zatímco soupeř přes 30 dní odpočíval. Co si myslíte o tomto systému, kdy se utká tým dobitý po play off s odpočatým mužstvem?
Extraliga si chrání svoji jistotu. Baráž je pojistka pro extraligové týmy. Zdůvodňování, proč nechce změnu, je alibismus, jelikož nikdo nechce říct, my chceme mít co největší klid a jistotu. Nikdo nechce uvažovat v kontextu, co je nejlepší pro český hokej. Vzpomeňme třeba České Budějovice. Ty nemuseli vyhrát ani play off a postoupily. Když se to diskutovalo, měli spoustu řečí ohledně fair play, nutnosti a výhodnosti změny v extralize, dobra českého hokeje. Nyní? Hlasují proti změně, aby je to náhodou nepotkalo. Řeči o nevýhodné dlouhé pauze neberu.
Extraligovým týmům tento systém pochopitelně vyhovuje, ale zajímalo by mě, proč se nezmění harmonogram první ligy v tom smyslu, aby play off končilo ve stejnou dobu jako základní část extraligy, aby ten odpočinek byl stejně dlouhý pro oba týmy.
Pokud budete myslet pouze na vítěze první ligy, tak je to samozřejmě pravda. Aby to ale tak bylo, základní část by musela končit už někdy začátkem února. To znamená, že profesionální kluby nepostupující do play off by měly svoje, řekněme, výdělečné období od 15. září do 1. února. Zbylé měsíce by ty hráče platili za co? Nedává to logiku s ohledem na těch dalších třináct týmů, které jsou v soutěži. Tyhle diskuze se samozřejmě také vedou, ale my se musíme dívat na to, aby všechny týmy v první lize měly možnost si vydělat peníze k financování svého provozu.
Tak jaké řešení byste preferoval?
Já jsem zastáncem toho, že nejlepší je přímý postup a sestup, protože i první liga by mohla hrát až do konce dubna. Kalendář by se dal udělat tak, že by se eliminovaly herní pondělky, které jsou ekonomicky i divácky nezajímavé. Daly by se tam vložit tréninkové mikrocykly tak jako kdysi, když na prvním místě byl sport. Před rokem ´89, to jsme hráli extraligu, se hrálo v úterý a pátek, po čtvrtině základní části se udělala pauza na trénink a obrátilo se pořadatelství. Teď jsou věčné debaty o tom, že se hraje ve středu a sobotu, někdo má více sobot doma, což je pro něj ekonomicky lepší, takhle by na tom byli všichni stejně a bylo to spravedlivější.
Koupit licenci je lacinější než to vybojovat, to je ekonomický fakt.
Pokud by se ale Dukla v dubnu dostala do extraligy, dokázala by sestavit takový rozpočet a hlavně tým, aby se v nejvyšší soutěži udržela?
Poprali bychom se s tím určitě, už se nám to povedlo. Naše poslední působení v extralize nebylo takové, že bychom byli nějakým béčkovým týmem. Pohybovali jsme se sice dole, ale nebyli jsme nijak odskočení na posledním místě nebo podobně. Jeden čas jsme měli celkem dobře našlápnuto. Tenkrát se hrála baráž jiným způsobem a všichni si pamatujeme zápas Karlovy Vary - Litvínov, který rozhodl o tom, že Dukla sestoupí.
Pátým titulem spolu s dalšími medailovými pozicemi je Dukla historicky nejúspěšnějším týmem první ligy. Bude mít novou arénu. Chce se říct, kdo jiný by měl postoupit do extraligy než právě Jihlava. Vidíte to stejně?
Nikdy jsem se netajil tím, že mým cílem je dostat se do extraligy. Je to samozřejmě ovlivněné dalšími podmínkami, už při svém nástupu v roce 2008 jsem na přijímacím pohovoru říkal, že jako jeden z důležitých mezníků vidím to, aby tady byla nová aréna. Licenční podmínky na extraligu se zpřísňují a je to tak správně. To je prostě světový trend a já jsem moc vděčný, že se vedení města k tomuto kroku rozhodlo.
Sobota, 12. dubna 2025, 17:02
Očekávání jihlavských hokejistů před letošní sezónou nebyla nijak velká. Dukla pokračovala v pelhřimovském azylu a favority ligy byly celky Vsetínu a Zlína. Jihlavští oba týmy poslali na dovolenou a po zásluze se vrátili na prvoligový trůn.
Diskutovalo se o možném prodeji licence z Olomouce do Jihlavy. Byla by to cesta, nebo si chcete postup vybojovat na ledě?
Koupit licenci je lacinější než to vybojovat, to je ekonomický fakt. Trošku do toho vidím, tak jsem to mohl porovnat na příkladu Komety, která si extraligu koupila a Chomutova, který postoupil v baráži. Ale to byl jiný systém, v tom současném si myslím, že by se jim to také nepovedlo. Na druhou stranu nevím o tom, že by někdo nabízel licenci k prodeji.
Ani Olomouc? Byl to tedy výmysl fanoušků?
To už bylo i Kladno, když ho koupil pan Drastil, tak někdo řekl, že má podíl i v FC Vysočina, a to by mohlo napovídat tomu, že by chtěl odvést i hokej do Jihlavy. Vznikla z toho fáma, kterou klub vyvracel. V tomto jsou sociální sítě neřízená střela, je potřeba vždycky se dívat, jaký je zdroj té informace.
S jakými pocity čtete podobné spekulace? Pobaví vás to, nebo vás to spíš štve?
Já nejsem příznivcem sociálních sítí. Já říkám, že to jsou asociální sítě, protože tam ve většině chodí lidé, kteří chtějí na něco nadávat. Nedá se z toho brát žádná zpětná vazba. Proto ani vlastní sociální sítě nemám, jen mě kolegové informují o tom, co se kde psalo. Musím být totiž připravený reagovat. A ta Olomouc, to byly od začátku fake news, běželo to na sociálních sítích a mě jen překvapilo, jak jsou lidé schopni tomu hned uvěřit.
Když se vrátíme do současnosti, hokejisté mají nyní zaslouženou dovolenou. Chystáte ještě nějakou oslavu titulu s fanoušky?
Chystáme. Věřím tomu, že fanoušci pochopí, že ten tým byl tak dobitý a kluci tak unavení, že když jsme skončili baráž, dostali volno, aby se dali do kupy. Tím pádem jsme nemohli naplánovat nic. Nicméně jsme domluvení, že se zúčastníme v sobotu 31. května Dne dětí Hitrádia Vysočina. Uděláme tam akci pro fanoušky, bude autogramiáda, mistrovský plakát, pohár, se kterým se budou moci fanoušci vyfotit. Pořádně oslavíme prvoligový titul.
A hned po oslavách, počítám, začne příprava na novou sezónu.
Ta už začne předtím (úsměv). My když jsme to plánovali, tak jsme chtěli, aby to do něčeho zapadalo. Den dětí tomu dá trochu rámec, ale zase tolik volna, až do konce května, kluci nedostanou.
Řešili jste už začátek nové sezony? Podařilo se domluvit, aby Dukla hrála první zápasy venku a pak všechny domácí v Horácké aréně? A bude nějaká show před prvním zápasem?
Začnu zase od konce. První zápas pojmeme trošku slavnostně, ale program chystá provozovatel. Nevíme, kdy to bude, což je pro nás velká neznámá. Rozlosování nové soutěže také ještě není. Pokud platí 9. října, kdy by měla být aréna hotová, tak počítám, že někdy kolem 20. října bychom mohli začít hrát doma. A to bychom všechny domácí zápasy odehráli v nové aréně. Na ty první bychom si přehodili pořadatelství, případně ještě působili v Pelhřimově.
Jihlavou se nese názor, že Horácká multifunkční aréna se staví pro hokejisty. Těší vás, že Dukla má takový věhlas, že bude mít podle lidi arénu za dvě miliardy? Nebo vás to spíš zlobí?
Ta nová aréna musí mít samozřejmě nějaký program a nejvíc toho programu tam vneseme my. Ale hokej nebude jediný. Myslím si, že Jihlava jako krajské město a kraj obecně takový stánek potřebuje. Byli jsme jeden z posledních krajů, který něco takového nemá. Pokud sem chceme natáhnout zase život, chceme hrát větší roli na mapě České republiky, tak podle toho tu musíme mít zázemí a akce, které nás zviditelní. Všichni vidíme, jak vítězství v první lize a baráž Jihlavu zviditelnila. To bylo neuvěřitelné PR.
Poslední otázka je možná zbytečná, přesto se zeptám: Těšíte se na zápasy v nové hale a věříte, že zrovna to zázemí vás může posunout do extraligy?
Hlavně nás tam posune tvrdá práce a výkonnost. Ale ty podmínky pro naši činnost tam samozřejmě budou úplně jiné, než jsme měli dosud. Také můžeme nabídnout mnohem lepší vizi pro naše partnery. Myslím si, že je všechno nastavené optimálně tak, aby před sebou Dukla měla budoucnost.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám