Pá 14. 8. 2026Alan
Společnost

FOTO: Stříbrný dům funguje dva roky, Jiří Neubert představil jeho minulost i současnost

Martin Singr5 minut čtení24. 5. 2026, 17:52 · akt. 12:00
FOTO: Stříbrný dům funguje dva roky, Jiří Neubert představil jeho minulost i současnost
FOTO: Stříbrný dům funguje dva roky, Jiří Neubert představil jeho minulost i současnost · Foto: Jiří Neubert, Michal Šalanda, Stříbrný dům funguje dva roky, Jiří Neubert představil jeho minulost i současnost

Dva roky už zdobí skutečná perla centrum krajského města. Stříbrný dům oživil centrum a stále prochází vývojem. Redakci Jihlavské Drbny provedl od sklepa až po půdu spolukoordinátor Jihlavského architektonického manuálu Jiří Neubert, který následně poskytl také snímky z přestavby.

Stříbrný dům zaujal architektonickou obec po celém světě, prezentovaný byl ve zhruba padesáti světových médiích, včetně těch nejprestižnějších. Získal i několik ocenění.

„Celý projekt byl o tom, že chceme dům poznat a to, co poznáme, budeme prezentovat,“ říká Jiří Neubert ve sklepě, kde jsou vystavené historické artefakty. Některé z nich jsou ze 13. století. Kde se podařilo zjistit stáří, tam je také viditelně napsaný letopočet, což je patrné zejména na trámech v celé budově.

„Omítka se loupe a to je v pořádku, ten dům má přiměřeně a pohledně stárnout. Některé domy neumí stárnout, tento to umí,“ ukazuje architekt na zeď a pokračuje: „I podlahy jsme vybírali tak, aby patinovaly, ale aby to bylo pěkný. Cementové dlažby občas prasknou, ale vypadají dobře a mají charakter. To byly chtěné věci.“

Novinkou je obrovská plastika, jedná se o zvětšený otisk razidla brakteátů, královské měny kdysi ražené ve městě. „Ten tady nalezen nebyl, ale byly tu nalezeny nástroje k výrobě razidla k výrobě brakteátu,“ popisuje Neubert a vysvětluje, že Jihlava byla v minulosti významná, ještě v první polovině 19. století patřila mezi pět největších měst celého království. „I velikost náměstí svědčí o historickém významu,“ připomíná průvodce. Plastiku brakteátu je možné také podsvítit, jen bude ještě třeba odstranit kabel, energii bude dodávat powerbanka. V plánu je také, aby barva podsvícení reagovala na zvuk.

„Jsme jako kluci, kteří píšou po zdi.“

Ve sklepě průběžně přibývají prvky, které připomínají současným způsobem minulost. A stejně tak je stále více malůvek na tunelu, který ke sklepu vede. „Tohle podává svědectví o městě, je to dům jako výtvarné dílo. Písmomalba tady má více funkcí, hrajeme si s tím a označujeme tak třeba i sály,“ líčí Neubert a vypráví, že se celým domem line historický text o Jihlavě z patnáctého století, původně latinské dílo přeložené do češtiny. „Jsme jako kluci, kteří píšou po zdi,“ usmívá se architekt.

V přízemí stále funguje čajovna, vedle které je útulná místnost. Letos se má veřejnosti otevřít také zahrada, kde se bude o program starat vedle kavárny také Brána Jihlavy. „Ten dům nemá žádný veřejný prostor zvenku, ale je tady dobrá zahrada,“ oceňuje Neubert. Zatím chybí například altán, je problém v ceně. Aby totiž ladil, je potřeba ho potáhnout kovovou textilií a ta je extrémně drahá.

Nahoru je možné je výtahem, který je prosklený a návštěvníci z něj mohou sledovat nejen původní zdi, ale i historické artefakty nalezené v domě. „Bavili jsme se o tom výtahu, že bude panoramatický a dodavatel nechápal, proč ho chceme prosklený. My jsme vysvětlovali, protože potřebujeme vidět ven,“ směje se Neubert. Perličkou jsou stříbrné boty, které měl obuté architekt Marek Štěpán, kerý navrhoval obnovu domu, při slavnostním otevření Stříbrného domu. Příjemným zjištěním pak pro autory rekonstrukce bylo, že v místě výtahu bylo už historicky schodiště.

Na chodbách jsou vystavené sochy studentů z Helenína, v Hudebním sále přibyl klavír a stolek, jde prakticky o detaily. Malovaný sál údajně pod současnou výmalbou ukrývá i deset předchozích vrstev. Funguje i apartmán, který umožňuje důstojně pohostit vážené návštěvy města.

Architekti a filmaři jsou v podkroví

V podkroví jsou pak dvě příjemné místnosti. Jedna se věnuje filmu, druhá architektuře. Konají se tam besedy a přednášky. „Tady je to do třiceti lidí, ve spodních místnostech je to velkorysejší, ale zase méně osobní. Tady věci probereme takovým ležérním způsobem,“ vysvětluje Neubert s tím, že se často konají i akce pro děti. Architekti mají badatelnu s mnoha odbornými publikacemi a bohatou obrazovou databází. „Umíme ty informace předat lidem, kteří přijdou,“ říká Neubert.

Zároveň oceňuje vedení města, že do projektu před lety šlo. Nebylo jednoduché takovou akci prosadit a nesporný podíl na realizaci měl tehdejší náměstek primátora pro památkovou péči Martin Laštovička (KDU-ČSL), jehož vřelý vztah k historii Jihlavy byl všeobecně známý. „Na začátku musí být vždy hodně odvahy, aby se to podařilo,“ uzavírá Neubert a vidí jistou paralelu mezi Stříbrným domem a Horáckou arénou. Každá ze staveb je úplně jiná, ale přitom jsou vlastně stejné. Výjimečné stavby v centru krajského města.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Auto v servisu nemůže využívat zaplacené parkovací místo, kritizuje řidič z JihlavyDoprava

Auto v servisu nemůže využívat zaplacené parkovací místo, kritizuje řidič z Jihlavy

Už přes dva týdny se snaží Dan Skála z Jihlavy řešit absurdní situaci. Jeho auto, které je po nehodě v servisu, nemůže využívat placené parkovací místo. Dočasná změna registrační značky byla však možná jen na měsíc.

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook