St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Ve Stonařově větrníky chtěli, smlouva je podepsaná. Teď se chystá referendum

ČTK2 minuty čtení23. 5. 2025, 17:52
Ilustrační foto. Foto: pixabay.com
Ilustrační foto. Foto: pixabay.com · Foto: Pixabay.com

Ve Stonařově na Jihlavsku vznikl přípravný výbor, který chce vyvolat místní referendum kvůli záměru na stavby větrných elektráren v okolí městyse. Organizátoři na webu uvedli, že zahájí sběr podpisů. Vedení Stonařova přitom už před dvěma lety na základě výsledku ankety mezi obyvateli podepsalo smlouvu o spolupráci se soukromým investorem, který chce větrníky budovat.

Podle organizátorů referenda by lidé měli rozhodnout, zda a za jakých podmínek se budou větrné elektrárny v katastru obce realizovat. Pro vyhlášení referenda potřebují podpisy aspoň 30 procent lidí, kteří mají právo volit do zastupitelstva městyse. Při posledních komunálních volbách ve Stonařově bylo podle statistiků zapsaných v seznamu 855 voličů.

O nové iniciativě směřující k referendu městys ví. Před dvěma lety zjišťoval před schválením smlouvy názor obyvatel na větrné elektrárny v anketě. Tehdy se mluvilo o vzniku čtyř stožárů. Podle webu městyse se ankety tehdy zúčastnilo skoro 44 procent obyvatel, jimž bylo v tom roce nejméně 18 let. Z 378 platných anketních lístků se pro větrníky vyslovilo 302, tedy 80 procent.

„Pokud bude místní referendum, a kdyby dopadlo v neprospěch větrných elektráren, mohlo by to mít na městys negativní finanční dopad,“ uvedla místostarostka Kristýna Vostálová (bezpartijní) s odkazem na investice, které už firma v projektu udělala. Větrníky tam chce stavět společnost LCJ Invest. Stonařovu za ně slibuje finanční příspěvky. Městys s ní podle místostarostky jedná o dodatku, který by umožnil také dodávky levnější elektřiny z větrníků pro tamní obyvatele.

Další čtyři větrníky lidé odmítli

Další debatu vyvolal záměr investora o rozšíření větrného parku u městyse až o další čtyři větrníky. V letošní anketě to pak obyvatelé Stonařova neschválili. Proti rozšíření větrného parku bylo 391 hlasů, což bylo 63,78 procenta z celkových 613 odevzdaných platných hlasů. Ankety se zúčastnilo 70 procent oprávněných osob. Zastupitelé městyse uvedli, že výsledek pro ně bude závazný. Dle Vostálové investor slíbil, že na katastru Stonařova bude řešit jen čtyři větrníky. V uzavřené smlouvě počet přímo stanovený není.

Na území Kraje Vysočina je zatím sedm větrných elektráren, čtyři se točí u Pavlova na Jihlavsku. Další jsou u obcí Věžnice a Kámen na Havlíčkobrodsku. Poslední větrníky byly postavené v roce 2009. Investoři se snaží na spolupráci při stavbě větrných elektráren dohodnout s obcemi na řadě míst. V Polné na Jihlavsku by kvůli tomu měla být příští měsíc anketa.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Gábina, která obtěžovala lidi v Jihlavě, už je ve vazbě. Nemocnice to vítáKrimi

Gábina, která obtěžovala lidi v Jihlavě, už je ve vazbě. Nemocnice to vítá

Jihlavský soud dnes odpoledne rozhodl o vzetí do vazby ženy, která dlouhodobě a opakovaně závažným způsobem narušovala chod nemocnice, napadala personál i pacienty a nerespektovala zákaz pobytu ve městě.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook