Pá 14. 8. 2026Alan
Společnost

Jihlava nesouhlasí s výjimkou nadlimitního hluku pro Kronospan, požaduje dočasné omezení provozu firmy

RRedakce4 minuty čtení1. 4. 2020, 18:21
Ilustrační foto
Ilustrační foto · Foto: Magistrát města Jihlavy

Firma Kronospan žádá krajský úřad o opětovné povolení nadlimitního zdroje hluku, to původní vypršelo na konci minulého roku. Město nesouhlasí a varuje před podstatným zásahem do kvality života obyvatel. Zároveň upozorňuje na další problémy firmy.

Společnosti Kronospan byla udělena hluková výjimka už v minulých letech, a to s platností do 31. prosince 2019. Provoz zařízení překračujícího hlukové limity však pokračuje i po tomto termínu. Stěžují si na to u zdejšího odboru životního prostředí i obyvatelé bydlící v okolí závodu. Společnost si tuto činnost legitimizuje až nyní s několikaměsíčním zdržením. 

„Znovu žádá o změnu vydaných integrovaných povolení, kterými by i nadále byly legalizovány nadlimitní zdroje hluku. O těchto změnách v současné době rozhoduje Krajský úřad Kraje Vysočina,“ vysvětlil náměstek jihlavské primátorky pro oblast životního prostředí Vít Zeman. Krajský úřad o tomto oznámení informoval město jako účastníka řízení. Jihlava podle Zemana s udělením výjimky nesouhlasí a upozorňuje na to, že by mohla podstatně zasáhnout do kvality života obyvatel města.

„V situaci, kdy je omezována výstavba pro město důležitých objektů, bytových domů nebo dalších strategických zařízení z důvodů překročení hlukových limitů, je zcela nepřijatelné, aby byly výjimky povolující překračování limitů vydávány pro ochranu soukromých zájmů. Současný stav by měl nutně vést k zastavení provozu firmy, nebo alespoň drtiče ZENO, který je jedním z největších zdrojů hluku. Firma měla dostatek času jak na realizaci samotných opatření, tak i na včasné podání žádosti, které by mělo za důsledek, že by nedošlo ke stávajícímu protiprávnímu stavu,“ uvedl náměstek Zeman.

Ve stejnou dobu se řeší úprava integrovaného povolení pro KRONOSPAN OSB i KRONOSPAN CR. „Tato dvě oznámení jednoznačně ukazují na skutečnost, že oba provozy jsou pouze účelově rozdělené a na každý z nich je vydáno samostatné integrované povolení s vlastními limity,“ doplnil Vít Zeman.

V současnosti navíc probíhá i řízení EIA (posuzování vlivu na životní prostředí) ve kterém se hodnotí záměr navýšit množství zpracovávaného recyklátu pro výrobu OSB desek. Pokud by se záměr stal skutečností, množství dováženého recyklátu by ještě narostlo a s ním i všechna rizika s tím spojená. I k tomuto řízení město zaslalo své připomínky.

Pozastavení provozu?

Řešený hluk a výroba OSB desek je však jen jednou z oblastí, ve kterých v rámci společnosti město spatřuje nedostatky. „Například dosud není jasné, jak se v areálu manipuluje s recyklovaným dřevem, je nutné stanovit také jednoznačné limity pro případný odběr povrchových a podzemních vod, který bude reagovat na současnou situaci. Společnost také nemá zajištěn kontinuální monitoring emisí na roštových kotlech a spalovacích komorách, a mnoho dalšího,“ vyjmenovává náměstek primátorky Zeman.

Ten zároveň varuje: „Je jednoznačně nutné, aby v případě nedodržení stanovených podmínek došlo k omezení či zastavení provozu zařízení.  Již nyní je zřejmé, že nebyly dodržené termíny a zařízení je provozováno v rozporu s integrovaným povolením.“

Město také navrhuje další úpravy integrovaných povolení provozu společností. Například by jím měl být ošetřen únik dešťové vody i to, jaký podíl paliva v roštových kotlech je z recyklátu a jaký ze zbytků rostlého dřeva. Město se snaží prosadit i dostatečný monitoring postupu při pravidelné údržbě venkovních ploch, aby bylo možné doložit, že nedochází ke kontaminaci Drážního potoka.

Zdroj: Magistrát města Jihlavy

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Auto v servisu nemůže využívat zaplacené parkovací místo, kritizuje řidič z JihlavyDoprava

Auto v servisu nemůže využívat zaplacené parkovací místo, kritizuje řidič z Jihlavy

Už přes dva týdny se snaží Dan Skála z Jihlavy řešit absurdní situaci. Jeho auto, které je po nehodě v servisu, nemůže využívat placené parkovací místo. Dočasná změna registrační značky byla však možná jen na měsíc.

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook