Pá 14. 8. 2026Alan
Kultura

Telč zvažuje otevřít podzemí pod dalším domem na náměstí Zachariáše z Hradce

ČTK1 minuta čtení24. 2. 2017, 9:19
Ilustrační foto
Ilustrační foto · Foto: Lenka Dvořáková

Telčská radnice zvažuje otevření klenutých sklepení pod historickým domem na náměstí Zachariáše z Hradce, v němž sídlí dům dětí a mládeže. Vystaveny by tam mohly být archeologické nálezy, které jsou zatím uloženy v různých depozitářích, řekl starosta Roman Fabeš (nestraník). Záměr je součástí projektu na rekonstrukci domu dětí a radnice, na kterou chce město požádat o dotaci z evropských fondů.

V roce 2014 město zpřístupnilo první část podzemí, která je pod budovou základní umělecké školy na historickém náměstí. Dům dětí stojí o kousek dál ve stejné řadě. V již otevřených sklepeních vzniklo muzeum, které návštěvníkům přibližuje městskou historii pomocí digitální technologie.  Podle starosty se nyní nabízí myšlenka propojení obou podzemních prostorů průchodem. „Ale uvidíme, jak to technicky bude možné,“ uvedl.

Historické jádro Telče je zapsané v seznamu UNESCO. Radnice by chtěla získat dotaci na projekt za zhruba 50 milionů korun, který zahrnuje obnovu domu dětí a stavební úpravy protilehlé radnice. „Dům dětí a mládeže je téměř v havarijním stavu, co se týče stavebním podmínek, tam by proběhla celková rekonstrukce,“ uvedl starosta. Radnice by podle něj potřebovala hlavně nové sociální zařízení, plánovány jsou také úpravy obřadní síně a některých kanceláří.

V evropských fondech už Telč žádá o peníze na zlepšení zázemí dvou základních škol, jde o investice zhruba za 36 milionů korun. Na dva projekty už dotaci získal, a to na rekonstrukci věže svatého Ducha a stavbu cyklostezky v Lipkách. Obě akce s náklady v součtu přes 30 milionů korun by měly začít letos.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Rodiče plánují výdaje na školu, téměř polovina počítá s částkou do 3 000 KčSpolečnost

Rodiče plánují výdaje na školu, téměř polovina počítá s částkou do 3 000 Kč

Začátek nového školního roku by měl podle rodičů zatížit rodinné rozpočty méně než v předchozích letech. Negativní dopad růstu cen na plánování školních výdajů zároveň uvádí méně rodičů než loni. Téměř polovina rodičů počítá s náklady do 3 000 Kč, zatímco 19 % očekává výdaje nad 5 000 Kč, jak vyplývá z průzkumu České bankovní asociace (ČBA).

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook