Aktuálně

Tříkilometrový úsek mezi Kasárnou a Předínem bude kvůli opravám silnice pět měsíců uzavřený více...

Měli jsme štěstí na lidi. Velmi mi pomohla žena, která je pro mě andělem, říká účastnice nehody u jihlavského Aventinu více...

Auto u Nové Říše se převrátilo na střechu. Tři mladí cestující skončili se zraněním v jihlavské nemocnici více...

Internetoví podvodníci dál útočí, jen během dvou dní připravili dva lidi na Žďársku o stovky tisíc korun

Autoři | Foto pixabay.com | Zdroj Policie ČR

Dva internetové podvody během dvou dnů zaznamenali v tomto týdnu žďárští kriminalisté. Poškození přišli o stovky tisíc korun, přestože podvodníci využili dobře známý scénář.

Pro ilustraci uvedela policie jeden z případů z poslední doby. Neznámý pachatel v něm vystupuje jako ředitel společnosti, která se údajně zabývá obchodování s virtuálné měnou. „Telefonicky kontaktuje svoji oběť a tvrdí ji, že má na svém bitcoinovém účtu finanční hotovost a pro transfer těchto finančních prostředků je potřebné nainstalovat si speciální aplikaci a aplikaci pro vzdálený přístup do telefonu,“ popsala začátek podvodu policejní mluvčí Dana Čírtková.

Podvodníci mají několik scénářů. Lidé by měli být opatrní, když je kdokoliv kontaktuje s tím, že peníze na jejich účtu nejsou v bezpečí, rizikové je také obchodování s akciemi, drahými kovy nebo s virtuální měnou. Podvrhem bývají i videa, na kterých vystupují známé osobnosti.

Pak už jsou podvodníci rychlí - poškození se přihlásí do svého internetového bankovnictví a následně dostávají další pokyny, které pod tlakem plní. „Dokonce nejsou výjimkou ani případy, kdy poškozený vybere peníze ze svého účtu a fyzicky je předá „kurýrovi“, aniž  by si ověřil, komu peníze a na jaký účel poskytl. Pachatelé velmi často používají sofistikované metody, aby přesvědčili oběť, že investice jsou skutečné a velmi výhodné,“ popsala Čírtková.

Objevil se také podvodník, který se představil jako policista, který varoval svoji oběť, že jsou jeho úspory v ohrožení. „Jednalo se o podvod, protože Policie České republiky tímto způsobem nepracuje,“ zdůraznila mluvčí. Takový hovor je nejlepší ukončit a obratem kontaktovat banku. V žádném případě si pak nesmí lidé instalovat aplikaci pro vzdálený přístup.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky podvod, peníze, kryptoměna, bankovní účet, policie

Komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.