Sedm různých oznámení od občanů, kteří se stali terčem podvodů v internetovém prostředí, přijali během prvního srpna krajští policisté. Lidé vždy přišli o značné finanční prostředky a tak policie jednotlivé postupy podvodníků podrobně popsala.
„Prevence je stále potřebná,“ prohlásila policejní mluvčí Dana Čírtková a rozhodla se informovat, jak podvodníci postupují. Pokud se kdokoliv dostane do situace podobné těm níže zmíněným, měl by okamžitě ukončit komunikaci.
Případ první: Poškození byli telefonicky kontaktováni neznámým pachatelem, který se vydával za zaměstnance banky. Sdělil jim, že by z důvodu bezpečnosti bylo potřeba převést peníze z jejich bankovního účtu na jiný „zájmový“ bankovní účet. Poškození převedli téměř 600 tisíc a až poté kontaktovali banku, která jim sdělila, že jde o podovodné jednání.
Případ druhý: I tentokrát se jednalo o telefonát údajného pracovníka banky. Poškozená se od něj dozvědala, že má napadený účet a peníze zachrání převodem jinam. Proto poslala téměř 130 tisíc korun na jiný účet, neznámý pachatel se poté odmlčel a od té doby ho nelze kontaktovat.
Případ třetí: Poškozená na základě e-mailové komunikace, která vycházela z údajného investování s Leošem Marešem v pořadu Jana Krause, klikla na odkaz. Následně po telefonickém navedení ze strany neznámého pachatele opakovaně přes bankovní aplikaci potvrdila odeslání dvou plateb a přišla o 140 tisíc. „Neznámý pachatel následně uzavřel bez jejího vědomí smlouvu o úvěru na částku téměř osmdesát tisíc korun, ale ze strany banky byla tato transakce zastavena,“ uvedla mluvčí.
Případ čtvrtý: Poškozenou kontaktoval neznámý muž přímo před pobočkou banky a nabídl jí výhodnější zhodnocení peněz. Následně jí kontaktoval přes e-mail, ona podle jeho pokynů zřídila účet a převedla na něj necelých 190 tisíc korun.
Případ pátý: Poškozeného kontaktoval neznámý pachatel a ten ho přesvědčil, aby si pod zámínkou legalizace výdělku na jeho bitcoinovém účtu zříidal další účet. Poté instaloval program pro vzdálený přístup k počítačí a podvodník mu z účtu odčerpal karetními traksakcemi téměř tři sta tisíc kourn. Zřídit si půjčku ve výši čtvrt milionu se mu ale nepodařilo.
Případ šestý: Pokračují i podvody na inzertním portálu Market Place. Neznámý pachatel tam projevil zájem o nabízené zboží a prodávající zaslal falešný odkaz. Poškozená byla následně přesměrována na stránku, která vypadala jako web Balíkovny. Tam vyplnila veškeré údaje ke své platební kartě včetně CVC kódu a v mobilním telefonu transakci odsouhlasila. Přišla o 42 tisíc korun.
Pondělí, 1. července 2024, 19:12
Policisté znovu apelují na veřejnost. Opět jde o podvody na internetu, konkrétně byli podvedeni lidé, kteří se přihlásili do internetového bankovnictví. Jak dnes uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová, je velmi důležité se při přihlášení ujistit a...
Případ sedmý: Opět šlo o inzerát, neznámý pachatel reagoval na prodej klávesového nástroje. Projevil zájem s tím, že zajistí dopravu na své náklady přes kurýrní službu. Odkaz vedl na stránku podobající se té společnosti DPD, kde byl další odkaz na platební bránu s tím, že po vyplnění údajů prodávajícímu přijdou na účet peníze za klávesy. Tak se ale nestalo, naopak z účtu odešly dva tisíce pět set korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.