Aktuálně

Ostrůvky na náměstí lidé kritizují. Nejsou esteticky ideální, ale prioritou je bezpečnost, reaguje radnice více...

Auto srazilo dva mladíky, kteří ve čtvrtek dopoledne jeli v Jihlavě na kole po chodníku. Ani jeden neměl přilbu více...

Kolem Batelova na Jihlavsku najdeme Batelavičky. Za příběh, který žijeme, jsme moc rádi, říkají tři nadšenci více...

Mezinárodní tým policistů rozkrývá polskou skupinu, která obrala české důchodce o miliony korun

Autoři | Foto Pixabay.com/pasja1000

České a německé důchodce si cíleně vyhlédla organizovaná skupina z Polska. Pachatelé lstivě obrali seniory o cennosti a peníze, a to v celkové hodnotě asi sedm milionů korun. Poškozených je zatím dvacet, podle zástupců policie a státního zastupitelství ale nejde o konečné číslo.

Skupina z Polska telefonicky kontaktovala od března 2019 do října 2021 osoby v pokročilém věku. Pachatelé se vydávali za jejich blízké, například za vnučku či vnuka, kteří se ocitli v nesnázích. Následně seniory přesvědčovali o předání hotovosti nebo cenností. Na odkrývání činnosti organizované skupiny pracovala česká, německá i polská policie.

Případ se posunul minulý týden, kdy policie v Polsku zadržela dva členy původem z Česka a Polska. Oba skončili ve vazbě. Třetí z pachatelů je zatím na útěku. Podle vyšetřovatelů jde jen o začátek rozsáhlé činnosti. Celkem se česká policie zabývá další třicítkou případů, které by se práce skupiny mohly týkat. Náměstkyně ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezídia České republiky Radka Drexlerová uvedla, že existuje několik větví skupiny, která seniory systematicky obvolávala. 

„Většina poškozených je z Česka, většina důkazního materiálu proto pochází od nás. Bez propojení důkazů ze všech tří zemí by se ale nemohl uskutečnit zátah, kdy byli na území Polské republiky v minulém týdnu zadrženi dva členové organizované skupiny," uvedla dnes státní zástupkyně Městského státního zastupitelství v Brně, které případ za českou stranu dozoruje, Jana Znojilová.  

Pachatelé při svých činech používali takzvanou legendu vnuk. „Využívali dobrosrdečnosti a v dobrém slova smyslu i naivity seniorů. Prohlásili se za jejich vnučku a žádali je o peníze například na výhodnou koupi motorového vozidla či nemovitosti. Nebo že jsou u notáře a potřebují zaplatit poplatky. Senioři si mysleli, že skutečně hovoří se svým vnukem, pachatelům následně peníze předávali přes lidi, kteří si pro ně dojeli. Mnohdy jim vydali i vysoké částky," popsala Drexlerová. 

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, Polsko, Německo, kriminalita, podvod, policie, peníze, Státní zastupitelství ČR, Česko, Policejní prezidium České republiky, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.