čtvrtek 23. září 2021 Berta

Vysočina dnes svolá kvůli nouzovému stavu bezpečnostní radu

Kraj Vysočina dnes svolá bezpečnostní radu kraje kvůli situaci po neprodloužení nouzového stavu, který platí do 14. února. Rozhodnutí, jak bude po tomto datu Vysočina postupovat, padne až po jednání všech hejtmanů s vládou, řekl ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

„V krizovém zákoně je napsáno, že hejtman vyhlásí stav nebezpečí. A je tam taky napsáno, že když hejtman zjistí, že stav nebezpečí nestačí, je to větší problém, neprodleně požádá vládu o vyhlášení nouzového stavu. A to je ta otázka, která se bude během dneška posuzovat," řekl Zdeněk Kadlec.

Podle Jiřího Kose, ředitele sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice, budou na rozhodnutí hejtmana závislá i opatření, která mohou krajské hygienické stanice na zmírnění pandemie koronaviru vydávat. „Podle 258 (zákon o ochraně veřejného zdraví) to není vůbec jednoduché. Nemůžu vydat plošné opatření, vždycky je to podmíněné lokalitou. Můžu vydat třeba omezení, jak to bylo v létě pro Větrný Jeníkov, kde bylo ohnisko. Ale nemůžu dát rozhodnutí plošně pro celý kraj," řekl Jiří Kos.

Prodloužení nouzového stavu ve čtvrtek Sněmovna vládě zamítla. Vláda se dnes bude zabývat dalším postupem. Mohla by některá opatření proti šíření koronaviru převést pod zákon o ochraně veřejného zdraví nebo vyhlásit nový nouzový stav, což ale někteří právníci označují za obcházení ústavy. Někteří hejtmani už oznámili, že chtějí vyhlásit stav nebezpečí, který umožňuje například regulovat pohyb obyvatel nebo nařizovat pracovní povinnost.

Hejtmani chtějí jednat s vládou o postupu bez nouzového stavu

Hejtmani vyzývají vládu ke společnému jednání, mělo by se uskutečnit dnes. Chtějí zjistit, jaký bude postup proti pandemii koronaviru, když v neděli skončí nouzový stav. Poslanci ho ve čtvrtek 11. února odmítli dál prodloužit. Novináře o...

Hodnocení článku je 64 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje

Štítky správa, koronavirus, bezpečnostní rada, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.