středa 21. října 2020 Brigita

Na přelomu roku bude připraveno mnoho příležitostí k turistice

Na Silvestra i na Nový rok se lidé na Vysočině mohou zúčastnit turistických pochodů. Na cestu se mohou vydat pěšky a v některých případech i na kole. V některých cílových místech mohou turisté přispět na vyznačení turistických tras pro vozíčkáře. Největší akcí tohoto druhu nejen na Vysočině bývá pravidelně pochod s názvem Silvestrovský výstup na Javořici s Vlastou Javořickou.

Letos se bude konat už 18. ročník, loni se pochodu zúčastnilo 5 400 lidí. „Z hlediska účasti je to v Česku největší turistický pochod zapojený do akce Novoroční čtyřlístek,“ řekl dnes ČTK Vladimír Mazal z Klubu českých turistů v Telči. Do Novoročního čtyřlístku je na přelomu roku zapojeno pět desítek turistických akcí po celé České republice, turisté během ní přispívají na značení turistických tras pro vozíčkáře.

Lidé se na pochod vydávají individuálně podle svých možností z několika sídel pod Javořicí - z Řásné, Mrákotína, Studené, Telče, Světlé a Jihlávky. Jedinou výjimkou je trasa ze Studené, kdy lidé v 10 hodin odcházejí od rodného domu spisovatelky Vlasty Javořické. „Jinak si každý chodí kdy chce a jak chce,“ dodal Mazal. Na trasu se vydávají nejen pěší turisté, ale také cyklisté nebo rodiny s kočárky. Loni vyjelo na Javořici přes 100 cyklistů. Slavnostní přípitek na vrcholu je naplánován na 12:30.

Na podobný hvězdicový silvestrovský pochod se mohou lidé vydat také z několika obcí v okolí Jestřebského lesa na Jihlavsku. Třetí ročník turistického pochodu s názvem Silvestrovský výšlap má cíl v bývalém loveckém zámečku Aleje. Turisté se mohou na cestu vydat z Brtnice, Jestřebí, Dlouhé Brtnice, Opatova, Suché nebo Kněžic. Organizátoři umožní i prohlídku zámečku. Od radnice ve Starči na Třebíčsku mohou turisté v 9:30 vyrazit na nedaleký Pekelný kopec s loni postavenou rozhlednou.

Na Nový rok se mohou pěší turisté i cyklisté zúčastnit už 19. ročníku Novoročního výstupu na Šacberk na okraji Jihlavy. Každý se může vydat na cestu z libovolného místa. V cíli u torza bývalé rozhledny na vrcholu lyžařského svahu mohou zájemci rovněž přispět na výstavbu bezbariérových turistických tras pro vozíčkáře. Z Pacova na Pelhřimovsku zamíří turisté na Nový rok na nejvyšší vrchol Pacovské pahorkatiny Strážiště.

Foto www.telc.eu | Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.