Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

Posilujeme respekt a ohleduplnost lidí k přírodě, říká Martin Kříž, vedoucí ekologického centra Chaloupky

Inženýr Martin Kříž je vedoucí ekologického centra Chaloupky, jehož sloganem je „Učíme řeči přírody“. Oslovili jsme ho v rámci každoroční konference VYKEV, kterou centrum ekologické výchovy pořádá a kde jsme se mimo jiné dozvěděli, že „učí učitele učit v přírodě“.

Popište prosím někomu, kdo vůbec neví, co to Chaloupky jsou, vaše poslaní?
Posláním naší obecně prospěšné společnosti je otevírat dětem, mládeži i dospělým tajemství přírody, její hloubku, krásu, křehkost, a posilujeme takové znalosti, dovednosti a postoje, které vedou k respektu a ohleduplnosti k přírodě, ekologicky odpovědnému jednání a udržitelnému životu. 

Jak toho dosahujete?
Systém vzdělávání Chaloupek vychází z tradic, které středisko za 20 let svého působení na poli ekologické výchovy v ČR nabylo, a taky z inspirace v zahraničí, především Velké Británie a Nizozemí. Chaloupky tak byly u zrodu moderní, polistopadové environmentální výchovy, spolupodílely se na založení sítě středisek ekologické výchovy Pavučina a na implementaci ekologické výchovy do české legislativy. 

Sídlíte v Kněžicích, nebo i jinde?
Chaloupky jsou největším střediskem ekologické výchovy v kraji Vysočina a ekocentrum Kněžice je jedním z největších pobytových středisek ekologické výchovy v ČR. V současnosti najdete naše pracoviště na dalších sedmi místech, přičemž každé z nich má své specifické cíle a program.

Čemu všemu se tedy věnujete?
Jako školské zařízení pro zájmové a další vzdělávání nabízíme pro školy celou řadu jednodenních i týdenních výukových programů a táborů, vzděláváme pedagogy, nabízíme poradenství školám i individuálním zájemcům a snažíme se propagovat rozvoj školních i soukromých přírodních zahrad. Jsme certifikátorem značky Přírodní zahrada. Vydáváme také metodické materiály a publikace pro ekologickou výchovu.

Máte nějakou statistiku lidí, dětí, organizací, které Vámi prošli?
Za letošní rok je to více než deset tisíc dětí.

Co děláte právě teď, na čem pracujete?
Připravuji ekologickou olympiádu, kde bude soutěžit 48 studentů středních škol v kraji Vysočina, akce je třídenní a letošní téma je Rekreace, sport a ochrana přírody, zároveň finišujeme se simulační hrou Krkonošský turista, což je 3 hodinová stolní hra pro celou třídu na téma udržitelný turismus v Krkonoších. A včera jsem učil učitele učit v zahradě.

Co Vás na této práci baví?
Všechno (smích). Je to kreativní, pořád jiné, pomáháme školám s výukou ekologické výchovy, děláme učebnice, soutěže, výukové programy, u toho píšeme dotace, jako koníček pak máme farmu, kde vyrábíme domácí mléčné výrobky.

Řekněte mi, je to opravdu se stavem planety Země tak špatné?
Není, ale mohlo by být. Cítím, že je to na vahách a že záleží právě na téhle generaci, jestli to ustojíme nebo ne. Ekologická výchova není jen o záchraně planety, ale i o ohleduplnosti, vcítění se, vybírání té lepší cesty (ve stravování, vztahu ke zvířatům, krajině), cítím to jako důležitou prevenci pro spoustu patogenních jevů ve společnosti.

A jaký je zájem Čechů o ekologii například v porovnání s ostatními zeměmi?
Na Západě jsou zpravidla ekologické nevládní organizace a státní správa ve shodě. Ekologicky tam myslí každý a automaticky. Ale náš establishment pořád hledá třídního nepřítele a někdy se mu daří nacházet ho třeba právě v ochraně přírody.

Potkáváme se spolu na konferenci VYKEV, kterou každoročně pořádáte. Proč?
Jde o setkání s učiteli, kteří to vidí stejně. A je také prezentací toho, co se v oboru děje, i prezentací naší, že tu jsme pro ně a nabízíme zase něco nového. Setkají se i oni a v kuloárech si vymění zkušenosti, často je zveme i do panelu. Letos to bylo hodně tematické, uvidíme, jakou to bude mít odezvu. (Letošní název byl Etika a environmentalismus, pozn. redaktora)

Tak mi ještě na závěr řekněte, jak by znělo pozvání k Vám?
Podle toho, jakou zvete cílovou skupinu, učitele zveme na programy a vzdělávání, nebo že jim pomůžeme se školní zahradou. Děti můžou chodit do našich kroužků, oddílů, přijet na tábor. A my je naučíme řeči přírody…

Autoři | Foto Monika Brzoňová

Štítky příroda, Environmentální výchova, Chaloupky, Česko, olympijské hry, Velká Británie, Kraj Vysočina, Nizozemsko, Země

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Posilujeme respekt a ohleduplnost lidí k přírodě, říká Martin Kříž, vedoucí ekologického centra Chaloupky | Život a styl | Drbna | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.