úterý 4. srpna 2020 Dominik

Olga Spálovská: Jsem ráda, že mohu nahlédnout do dětského světa

„Ráda nahlížím do dětského světa“, říká Olga Spálovská, která převzala letošního roku do svých rukou fungování Mateřského centra Klubíčko, které působí ve městě Horní Cerekev. Přišli jsme si proto za ní popovídat o aktivitách a vůbec poslání rodinného centra i o těžké, ale krásné úloze být matkou.

V loňském roce oslavilo Mateřské centrum Klubíčko deset let své existence. Jak Vy sama vnímáte tuto jeho první dekádu?
No, to je těžká otázka hned na začátek. Možná byste se měla zeptat spíše zakladatelek (smích). Já do Klubíčka naskočila v roce 2007, v tu dobu už to byl rozjetý vlak se spoustou různorodých aktivit. Hlavně poslední rok, kdy jsem ve „vedoucí“ pozici, mě fascinuje, jak se i takováhle malá organizace mění a kam se posouvá – stejně jako společnost. Jsem za to ráda a se zvědavostí koukám do budoucna.

A jaké tedy Klubíčko „bylo a je“?
Stále se mi prokazuje, že Klubíčko je vždy takové, jaké jsou maminky. Když jsou aktivní, přicházejí s vlastními nápady, zapojují se, je vzduch nabitý energií a velmi inspirující.

MC Klubíčko má řadu různorodých činností, mohla byste nám je blíže představit?
Stěžejní a od začátku prvotní aktivitou je setkávání rodičů a malých dětí na pravidelných „klubíčkách“. Dochází tu k nejrůznějším sociálním interakcím nejenom mezi dětmi, ale i rodiči, prarodiči, dospělými a cizími dětmi. Nejde o nějakou „drbárnu“, ale o regulérní plnohodnotný program rozvíjející děti.

A co další aktivity?
Dále probíhají cvičení, kurzy, přednášky, individuální poradenství, jednorázové akce… Je toho dost a vždy je to záležitost poptávky a nabídky. Velmi mě navíc těší spolupráce s ostatními organizacemi i to, že jsou maminky schopny podpořit charitativní projekty typu Adopce na dálku.

Kolik rodičů, dětí, či prarodičů se zapojuje do Vašich aktivit?
Přesné číslo nelze určit, ale za těch deset let existence to bylo přibližně 140 rodin. A pokud chcete reálné číslo, vynásobte si těchto 140 rodin třemi – někdo přijde s jedním dítětem, někdo se třemi.

Co Vás čeká v dohledné době?
Plánujeme šipkovanou, opékání špekáčků, procházky s kočárky, v létě výlet vlakem do Dobré Vody a tradiční prázdninový pobyt maminek s dětmi v Nové Cerekvi.

Jak Vy osobně vnímáte prorodinné klima v Horní Cerekvi, ve městě, kde Vaše mateřské centrum sídlí?
Spolupráci s městem vidím jako velmi dobrou, myslím, že už jsme vnímáni jako běžná součást zdejšího života. A co se týče prorodinného klimatu obecně, mísí se tu tradice i moderní trendy – v tom dobrém i v tom horším. Je jasné, že se vždycky najdou lidé, kteří vidí ženu radši uvázanou u sporáku než samostatně uvažující a aktivní, na druhou stranu myslím, že jsou v současnosti už naštěstí v menšině. Velmi si vážím každé maminky, která se dokáže seberealizovat, v té míře, která vyhovuje jí a jejím zájmům, a přitom zvládne vytvořit hřejivý domov.

Sama jste maminkou tří dětí. Co je na mateřství nejkrásnější?
Ty děti… Opravdu si užívám, když si mohu jen tak sednout a jenom je pozorovat, nic víc. Jsem ráda, když mohu nahlédnout do jejich dětského světa. A za to jim děkuji.

A co je naopak nejtěžší?
Opět ty děti (smích). Člověk má jenom dvě ruce, jednu hlavu, jednu trpělivost, ale neskutečné množství pochybností.

Napsala: Monika Brzoňová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.