Aktuálně

Parkování v Jihlavě V: Na sídlišti U Hřbitova se situace zlepšila, pro návštěvy mají lidé hodiny zdarma více...

ŘSD vybírá firmu na stavbu silničního obchvatu Pelhřimova za 1,6 miliardy více...

Nehoda v Třebíči. Řidič Fiatu se srazil s Audi v protisměru, dva lidé skončili v péči lékařů více...

BŘEZEN NA DRBNĚ: XAge v Brazílii, nový dopravce na Jihlavsku, u zoo chybí vodní kolo, výbuch v kočičí kavárně Zdroj: https://jihlavska.drbna.cz/drbna/25057-brezen-na-drbne-xage-v-brazilii-novy-dopravce-na-jihlavsku-u-zoo-chybi-vodni-kolo-uzavirky-v-jihlave.html?utm_source=copy více...

VIDEO: Když sluníčko zabíjí. Neupečte si v horku psa, stačí jen pár minut

Autoři | Foto Obraz - obránci zvířat

Sluníčko už dává znát svou sílu a některé dny jsou opravdu teplé. S horkem se ale objevují i nová rizika. Třeba takové auto se může rázem změnit v troubu, kde si svého psa prostě upečete.

Říkáte si, že tohle je každoroční evergreen? No možná jo a stejně každý rok řeší policisté případy, ve kterých nechají lidé zavřené psy nebo děti v autě. Pejskaři pak pro změnu řeší stříhání, chlazení i to, jak své miláčky venčit.

Zdravý mladý pes by ani v horkých dnech neměl mít větší problémy. Tedy v případě, že má možnost se ukrýt do stínu a má samozřejmě k dispozici dostatek vody. Horší je to s psíky starými nebo nemocnými. „Pro jakkoliv nemocné a oslabené psy je samozřejmě teplo zátěží. Například skryté srdeční vady se budou v tomto počasí projevovat. Krátkolebá plemena se ochlazují hůře než ostatní psi, je třeba na ně dávat větší pozor. Při intenzivnějším dýchání může dojít k otoku měkkého patra a záklopky hrtanové. Bez rychlé pomoci se pejsek může udusit,“ vysvětluje veterinářka Kateřina Minárková.

Největší problémy s teplem mají pravidelně psí kardiaci. „Pro ně je toto počasí opravdu extrémně náročné a jejich akutní stav se horší,“ vysvětluje veterinární lékařka. Podle ní se ale zlepšuje informovanost a projevuje se to třeba na daleko menším počtu případů spálených tlapek. „Pokud jde o popálené tlapky, je jich výrazně méně než dříve. Problematika je často propíraná na sociálních sítích a lidé už většinou vědí, že je potřeba pejskovi vždy zajistit možnost jít mimo rozpálený asfalt.“

Všeho s mírou, i s pohybem

V teplých dnech je příjemné rozvalit se u vody a jen tak lenošit. Důležité je ale omezit i aktivity čtyřnohých mazlíků. „Jsou pejsci, kteří nevědí, kdy mají dost. Jsou schopni běhat za míčkem i ve třiceti stupňových teplech,“ varuje Minárková. Horko není radno brát na lehkou váhu. Ať je pes na dvorku nebo v autě, může mít přílišné horko za následek i smrt. 

„Úpal i úžeh, pokud nejsou včas řešeny, mohou být smrtelné. Pokud potřebujete psa chladit, vždy je dobré chladit v místě průběhu velkých tepen, z vnitřní strany stehen a v podpaží,“ informuje veterinářka. S přicházejícím teplem sahají někteří majitelé psů po nůžkách, ve snaze ulevit svým chlupáčům jim ale můžou spíš uškodit. Srst totiž u psa funguje jako izolant, a to nejen před mrazem ale právě i před rozpáleným sluníčkem.

Jak schladit přehřáté zvíře? Určitě se vyhněte tomu, že vezmete kýbl s vodou a prostě ji na psa šplíchnete. Mohlo by to vyvolat teplotní šok. Přesuňte zvíře do stínu, kde mu na bříško a vnitřní stranu stehen přiložíte mokrý hadr a po malých dávkách mu nabídněte vodu, raději vlažnou než ledovou.

I chvilka může být ohrožující

Hafany zavřené v autě i v teplých dnech vidíme nejčastěji asi na parkovištích u supermarketů. Páníčci si asi odběhli jen pro pár věcí. Jen během pár minut přitom může teplota v autě vyšplhat na více než šedesát stupňů. A zatímco lidé pak stepují v dlouhé frontě, jejich zvíře s peče. Podle webu Váš Chovatel vzroste teplota během deseti minut v autě zaparkovaném při venkovní teplotě 21 °C na 32 °C. Jen deset minut a to nejsou ani tropy.

Jenže co dělat, když takového chlupáče v autě uvidíte? Rozbití okénka by mělo být až krajním řešením. Nakonec byste totiž mohli mít problém vy. Ideální je tak podle organizace Obraz - obránci zvířat najít svědka, nafotit a ideálně natočit celou situaci a pak se samozřejmě snažit najít majitele. V nákupáku ho můžete třeba nechat vyhlásit na informacích. Pokud ani to nepomůže, obraťte se na policii.

Jak se cítí pes zavřený v autě si zkusila i Patricie Solaříková, která před pár lety natočila s organizací Obraz obránci zvířat video, které na tento problém upozorňuje.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky pes, horko, úpal, úžeh, teplo, Patricie Pagáčová

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.