Radim Řehůřek z Radošova na Třebíčsku může být vzorem pro ty, kteří naříkají nad nepřízní osudu. Zatímco mu vážné zdravotní problémy každodenně výrazně komplikují život, je stále pozitivně naladěn a nepřízni osudu vzdoruje s humorem a širokým úsměvem. Kromě toho jen tak mimochodem patří k naprosté špičce v pojídání chilli papriček.
Zatímco běžná feferonka má na Scovilleho stupnici pálivost 1000 SHU (to je jednotka pálivosti; kapka jejího roztoku musí být rozředěna jedním tisícem kapek vody, aby přestala být pálivá), v červnu tohoto roku Radim Řehůřek spořádal na dvě a čtvrt minuty těžko uvěřitelných deset papriček odrůdy Trinidad Moruga Scorpion Red s hodnotou 2 009 231 SHU. Nepřekvapí, že se tím zapsal jak do české databáze rekordů, tak do Guinessovy knihy rekordů.
Pro Radima Řehůřka je pojídání a ochutnávání chilli papriček velkou životní vášní, vždyť se na sociálních sítím sám označuje za Hluchoslepého chilli maniaka. Chilli maniaka už trochu chápeme, ale hluchoslepý? Radim bohužel trpí nevyléčitelným Uscherovým syndromem. „U něj postupně slepnete a hluchnete, u mé varianty onemocnění i ztrácíte rovnováhu. Bez kochleárních implantátů jsem normálně hluchý jak poleno, nevidím skoro nic a motám se se jak nalitej. Aspoň ušetřím za kolotoč,“ vypráví otevřeně a poněkud svérázně muž z Radošova na Třebíčsku.
Aktuálně pro Radima probíhá sbírka, jejíž výtěžek je určen pro bezbariérový přístup do domu, kde žije, a pro bezbariérovou přestavbu toalety a koupelny. Dále pak na protipádovézáchytné a orientační systémy. Vzhledem k tomu, že práci udělají odborníci z řad přátel, tak náklady klesly „jen“ na režii a materiál. I tak se jedná o částku přes 700 tisíc korun.
Jeho přístup k onemocnění je vůbec unikátní. „Se vším se dá žít. Jen musíte být pozitivně naladění, nevnímat pakárny kolem, nebo spíš si je nepřipouštět, a být a snažit se být silní. Jasně, sem tam přijde depka, ale dám si chilli, pokecám s rodinkou…“ zamýšlí se staronový chilli rekordman. „Na druhou stranu tento stav má svá pozitiva. Zocelí vás. Naučíte se být pokorní, nikoliv ale pokoření. “Slyšíte a vidíte” to, co jste dříve nevnímali. A “slyšíte a vidíte” to, co “nevidí a neslyší” “normální” lidé. Dáte se na cestu sebepoznání. A musíte bojovat. Svět ani život se s vámi nemazlí - toto sice platí pro všechny, ale pro mě a podobné vícenásobně."
Jak bylo zmíněno v předchozím odstavci, Radimovi je velkou oporou rodina, konkrétně manželka Stáňa a dvanáctiletý syn Max. Ten ho doprovází na soutěžích, hlídá mu čas, na zahraničních soutěžích překládá. „Jsem hrozně rád, že mi pomáhá, on mě při soutěžích dokonce hecuje. Často si říkám, že už další papričku nesním, že už je to moc. Jenže on řekne „to dáš“ a já nechci toho svýho kluka zklamat a jedu dál,“ říká pyšný otec o potomkovi, který pomáhá i při tréninkovém procesu. „Je to přísný trenér. Když to ale přehání, nemám problém znovu nastoupit do módu otec – syn a říct "hele, matika, jdeme se učit",“ dodává vesele.
Max už také pálivé papričky ochutnává a chilli bonbony si dává na noc, aby ho neštípali komáři. V chilli komunitě známou osobou. „Díky své bezprostřední povaze si rychle tvoří kamarády. Je mu jedno, jestli dotyčný mluví anglicky nebo španělsky, proto se například přátelí i s nejlepší pojídačkou chilli na světě,“ usmívá se Radim Řehůřek.
Dobré vztahy se soupeři má i Řehůřek senior. „Někteří s nadsázkou říkávají, že vyhrávám proto, že jak jsem slepý a nevidím, co dávám do pusy,“ poodhaluje pikantnosti extrémního gastronomického zápolení. Důležité je ale prý to, co se děje v těle po konzumaci. „Je to někdy opravdu utrpení a často nezbývá než vypít litr mléka, strčit si dva prsty do krku a pěkně to někde odložit,“ říká naplno. Ve spolupráci s Miroslavem Markem z agentury Dobrý den, která eviduje české rekordy, ale vymysleli, že výkony dosažené touto metodou nemají takovou hodnotu, proto se soutěžící sleduje ještě 30 minut po konzumaci jako takové. V této karanténě nesmí soutěžící nic konzumovat a vyměšovat, může jen smrkat a maximálně utírat slzy a pot. Pokud to zvládne, teprve poté je dosažený výkon uznán a zaregistrován.
Chilli maniak zatím nasbíral přes 30 vítězství převážně ve střední Evropě, víceméně kam přijede, tam vyhrává a sbírá ocenění. „Často se ostatní závodníci ptají pořadatelů, zda na soutěž přijedu. Sranda musí být a když nesoutěžím, mám čas pobavit se s fanoušky a pohecovat soupeře.“ Radim zmiňuje, že mu píšou spousty lidí se zdravotním handicapem, pro které je inspirací. „Jsou rádi, že se utkávám se zdravými a že je porážím, to v mnoha oblastech nelze.“
Ostrá jídla miloval od dětství, nevadila mu cibule, česnek ani křen, rád testuje ostrosti omáček a jiných dochucovadel. „Maminka je bývalá učitelka a když máte takovou ženu v rodině, pár ostrých papriček vás určitě nerozhodí,“ směje se.
Je zajímavé, že kvůli chorobě, kterou trpí, jsou pro něj pálivé papričky také léčebnou metodou. Jako bývalý zdravotní laborant, který studoval i farmacii, si sám připravuje a vyvíjí chilli přípravky, které sám sobě aplikuje. „Před časem jsem na 14 dní úplně oslepl, doktor říkal, že to mohly být následky covidu. Bylo to takové skutečně černé období,“ vzpomíná s notnou dávkou černého humoru Radim. Stačilo však zvýšit koncentraci roztoku z chilli papriček, které si kape přímo do očí, a po několika dnech se začal jeho stav zlepšovat a rozeznávat obrysy. „Lékaři jsou překvapeni, že není žádný vedlejší účinek, že to nerozežírá očí, že sliznici trávící soustavy mám v uvozovkách jako malé dítě.“
Padesátiletý muž uznává, že co se týká chilli, tak snese o něco víc než běžný člověk. „Ale já nemám jiný práh bolesti. Už jsem v životě překonal x jiných problémových věcí, tak se dokážu zabejčit a prostě to vydržím. Dříve jsem dělal bojové sporty, takže i tam jsem se naučil sebekázni a sebepoznání.“ Vzpomíná též, že měl před lety zánět okostice a aby mohla operace proběhnout dříve, podepsal reverz, že mu lékařský zákrok mohou udělat zaživa. „Asi hodinu a půl mi tu okostici škrabali. Když mi to zašili, pochválil jsem paní doktorku, že je moc šikovná, že jsem to čekal o mnoho horší. Ta vyvalila oči a vypadala, že mě okamžitě pošle do blázince,“ směje se.
Zřejmě v této souvislosti nepřekvapí, že se i kvůli tomu, že si v životě prošel těžkými obdobími, ho zajímá lidská psychologie, ostatním pomáhá i jako mentální kouč. Kromě toho si doplnil vzdělání v marketingu, managementu a práva. Věnuji se i bylinkám a jak už bylo naznačeno, provádí experimenty s chilli přípravky, které se snaží dostat mezi lidi. „Bohužel papričky mnohé lidi pálí, ale v tom spočívá léčivý účinek. Ten se snažím zachovat, ale pálivost trochu zmírnit a zpřístupnit tak tyto přípravky tak lidem.“
Rodák z Rovečného na Bystřicku je velmi aktivní na sociálních sítích. Kromě zmiňované facebookové stránky Hluchoslepý chilli maniak, kde lze najít různé fotografie ze soutěží v pojídání chilli papriček, ale i recenze, recepty, tipy nebo další zajímavosti ze světa extrémní gastronomie. Radim působí i na Instagramu, na Youtube má svůj kanál, kam si na rozhovory zve různé osobnosti nejen české gastroscény. „Ze zdravotních důvodů jsem to trochu omezil, ale měl by být Bolek Polívka, Saša Rašilov a další. Divil byste se, kolik lidí chili propadlo, ale vlastně se tomu nedivím,“ říká s potěšením.
Radim Řehůřek už v chilli hierarchii nemá moc kam stoupat. Nedávno se dostal do tzv. League of fire, což nejvyšší úroveň, které může v Evropě dosáhnout. Je zván na závody po celé Evropě, v září ho čeká mezinárodní mistrovství v Berlíně, v roce 2024 pak „ještě větší mistrovství“. „Měl bych možnost závodit i v zámoří nebo na Novém Zélandu, ale tam narážíme na finanční možnosti, protože je nutné započítat i náklady na doprovod. Já to ale nedělám kvůli titulům, ale z lásky k chilli, je to můj životní styl. Život je chilli a chilli je život,“ uzavírá příjemné povídání.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.