Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Další jarní jedlé houby jsou smrže. Ovšem přesné určení smržů je dnes obtížné. Toto je smrž z okruhu smrže vysokého.
Na sídlišti jsou dvě místa, kde se dájí najít smrže. V prvním případě se jedná o místo, kde se nachází lípy, a druhé smrk a lípy. Tyto smrže jsou z druhého místa.
Smrže z okruhu vysokého vyrůstají pod listnatými stromy. Nicméně dokážou vyrůst i na mulčovací kůře (smrž koromilný). Jedná se o jedlé a ceněné houby. Nutná je tepelná úprava a nedoporučuje se sbírat starší plodnice. Bohužel se dají určit pouze laboratorně (viz. zdroj)
Klobouk je hnědý a žebrovaný, třeň je bělavý nebo okrový a dutý. Klobouk je spojen ke třeni ve spodní části klobouku. Toto je důležité pro určení dalších smržovitých hub.
Záměna je možná za smrže z okruhu obecného, které mají ale jinak žebrovaný klobouk. Dále za smrž polovolný, který má klobouk spojený s třeněm zhruba uprostřed. Poté za kačenku českou nebo náprstkovitou, které ale mají jiný klobouk a také mají klobouk a třeň spojen v horní části. Pozor na záměnu za ucháč obecný, který obsahuje jed gyromitrin. Ten má laločnatý klobouk, častokrát tmavě hnědý. Většinou vyrůstý na písčitých půdách pod borovicemi(tlející dřevo, kůra apod.), nicméně se také může objevit i na dřevě listnatých stromů.
Smrže jsou pěkné houby a jsem rád, když se mi nějakého podaří najít. Snad se podaří najít více míst.
zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Smr%C5%BE_obecn%C3%BD
https://www.mykologie.net/index.php/houby/podle-morfologie/apothecia/item/391-morchella-elata-agg
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.