neděle 2. října 2022 Olívie / Oliver

Na jihlavské záchytce letos přespal už tisící opilec. Zaměstnanec popisuje tři příběhy z rekordní služby

Jihlavská protialkoholní záchytná stanice letos „ubytovala“ už tisícího klienta. Toto číslo, ke kterému se raději nepřipíjí, nasvědčuje tomu, že tento rok bude pro jihlavskou záchytku, co se počtu klientů týče, zřejmě rekordní.

„Tohoto čísla jsme dosáhli o měsíc dříve, než bylo obvyklé v letech minulých. Zatím to podle statistik vypadá, že letošní rok bude celkově co do počtů rekordní,“ sdělila novinářům Monika Zachrlová, mluvčí Nemocnice Jihlava.

Klientelu na jihlavské záchytce tvoří převážně muži, a to z 88 %. „I tady jsme ale zaznamenali v uplynulých dvou letech změnu, žen nám přibylo,“ říká vedoucí Protialkoholní záchytné stanice Lukáš Černý.

Z noci, kdy počet zachycených osob přešel na čtyřmístné číslo, by mohl Černý napsat napsat deník. Přečtěte si tři příběhy z tohoto „rekordního“ večera vyprávěné vedoucím Lukášem Černým. Během této služby měl personál jihlavské záchytky sedm příjmů.

„S kolegou si předáváme službu. Paní na osmičce odmítá říci, jak se jmenuje a ani po opakovaných domluvách nespolupracuje. Zato bouchá do dveří a dožaduje se okamžitého propuštění. Ještě je však brzy, hladina alkoholu je příliš vysoká. To na jedničce je veseleji. Pána z Třebíče přivezli před půl hodinou, válel se na náměstí a teď kope a mlátí do dveří. Hlavně, aby se sám nezranil…Zde se musí počkat, až se unaví a zklidní. Bude to trvat přes hodinu, pak ulehne a spí. Pokračujeme v hovoru a hodnotíme setrvalý stav u některých opakovaně zachycených, kteří se slušným tempem upíjejí k smrti.“
„Je 19:45. Přijíždí PČR Jaroměřice nad Rokytnou, volali už před hodinou, že dovezou paní, co se válela na louce. Vedou ji z auta a za ní zůstávají mokré stopy. Dnes místy vydatně pršelo. Po zadání jména do databáze máme hned jasno. Paní (ročník 1992) je u nás pojedenácté a v dechu má 2, 63 promile. Nabízíme jí čistou košili, tu však odmítá a hádá se s policistkou, která mi pomáhá v odstrojování. Zavíráme dveře a po chvíli už paní zmoženě usíná. Jdeme napsat záznam o přijetí a soupis věcí, když v tom na obrazovce naskočí číslo záchytu – 1000!“

Dražší než v hotelu

Noc na PZS stojí čtyři tisíce korun. Více než polovina částek je ale nezaplacených. „Stanice spadající pod jihlavskou nemocnici přijme ročně zhruba 1200 lidí a je jedinou stanicí v Kraji Vysočina. Ti, kteří tam skončí, musí být nejenom pod vlivem alkoholu, ale také ohrožovat svůj život a zdraví nebo být agresivní k sobě či okolí,“ dodala statistiku mluvčí Zachrlová.

Podlahové topení a nový kamerový systém

Jihlavská záchytka, která prošla velkou proměnou, byla otevřená v dubnu 2019. Střízlivět zde může až 11 opilců. 

FOTO: Nová záchytka v Jihlavě je hotová. Vyspí se v ní až 11 lidí, vyhřívá ji podlahové topení

Skoro 18 milionů stála nová záchytná stanice v Jihlavě, která je již zkolaudovaná a otevře se na začátku dubna. Vystřízlivět zde bude moci až 11 opilců. Nová budova jediné záchytky na Vysočině stojí v areálu jihlavské nemocnice u vjezdu z ulice U...

Budovu vyhřívá podlahové topení. Ochranu obsluhy před možným útokem zvenčí zajišťují bezpečnostní okna ještě posílená o bezpečnostní fólii. Na bezpečnost klientů v kójích dohlíží nový kamerový systém.

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pixabay.com

Štítky alkohol, záchytná, stanice, klient, opilec, promile, policie, nemocnice, zdraví, rekord, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.