čtvrtek 16. července 2020 Luboš

Jihlavská pouť bude nakonec u Tesca, navíc o týden delší. Je to pro nás otázka prestiže, říká organizátorka

Jihlava nakonec o svoji svatojánskou pouť nepřijde, jen nebude na Masarykově náměstí, ale na parkovišti u obchodního centra Tesco na Brněnské ulici. Kromě změny místa konání dojde i k úpravě termínu, dětem budou atrakce dělat radost o týden déle, tedy od 26. června do 7. července.

Na počátku dubna vedení města rozhodlo, že po třinácti letech nedovolí konání pouti v prostorách Masarykova náměstí z důvodu její nedůstojnosti. „Se současnou poutí mám problém, jde o dehonestaci prostoru náměstí. Dokonce se zdráhám mluvit o pouti, dle mě jde o světské atrakce pro děti,“ vyjádřil se dokonce Petr Lašovička, náměstek primátorky. „Toto rozhodnutí nás velmi mrzelo, stejně jako mínění části veřejnosti. Ale vše má svoje příznivce a odpůrce,“ přiznala za organizátory poutě Marie Hubená.

Dlouho to zároveň vypadalo, že ani jakékoli alternativní lokalita nebude pro pořádání pouti dostačující. „Zvažovali jsme vše možné i nemožné. Dokonce jsme podali i návrh, který by byl pro nás po finanční stránce zdrcující,“ říká Hubená. Ta následně nepřijala nabídku města uskutečnit pouť v areálu amfiteátru v lesoparku Heulos, domluvila se až se zástupci obchodního centra. „Parkoviště u Tesca byla nakonec jediná přijatelná varianta pro letošní rok.“ 

PSALI JSME: Masarykovo náměstí bude letos bez kolotočů. Někteří jsou proti, po Facebooku koluje petice

Protože pro atrakce nebude možné poskytnout celou plochu parkoviště, budou se muset organizátoři trochu uskromnit. „I tak je pro nás pořádání jihlavské pouti otázka prestiže, reprezentujeme svůj lunapark v krajském městě,“ podotýká Marie Hubená. Fakt, že bude patrně méně atrakcí, možná vyváží prodloužení termínu trvání poutě na takřka dva týdny, od 26. června do 7. července. „Veřejnost tak bude mít dostatek času nás navštívit.“ 

A hned druhý den, čtvrtek 27. června, budou mít návštěvníci možnost podpořit sponzorovanou akci, která bude věnována dětem zdravotně postiženým, z dětských domovů a azylových domů. Ty budou mít možnost tento den využít atrakcí zadarmo.

Organizátoři poutě se do budoucna dočasně "ztraceného" prostoru na náměstí nevzdávají. „Doufáme, že spolu s vedením města najdeme vhodné řešení,“ dodává závěrem Marie Hubená.

Foto Dalibor Mašek

Štítky Jihlava, pouť

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.