Čtvrtek, 25. září 2025, 16:41
Jihlavská společnost Správa městských lesů (SML) má od letošního 1. srpna nové vedení. Václava Kodeta, který byl jednatelem téměř 35 let, ve funkci vystřídal Petr Ontolčík, který doposud působil jak ve státním, tak i v soukromém sektoru. Mimo jiné řadu let pracoval u Lesů ČR. Má obchodní zkušenosti, zkušenosti se zpracováním dřeva i řízením lesních prací.
K výběrovému řízení se dostavilo celkem osm uchazečů. „Ve výběrové komisi zasedla i opozice, konkrétně nabídky využilo hnutí SPD. A jsem přesvědčený o tom, že jsme vybrali toho nejlepšího kandidáta. Jsem moc rád, že Václav Kodet na společnost nezanevřel a může stále být součástí a předávat panu Ontolčíkovi zkušenosti, které za 34 let nabral,“ sdělil novinářům náměstek primátora Jihlavy Petr Piáček (KDU-ČSL), který má na starosti majetek města včetně správy městských lesů. Dodal, že je přesvědčený o tom, že se město Jihlava o své lesy umí dobře starat.
„Do výběrového řízení jsem se přihlásil proto, že to je poměrně velká profesní výzva. Je to možnost směrovat někam majetek města o výměře skoro 4 tisíce hektarů a zanechat na něm nějakou stopu do budoucna,“ nastínil Petr Ontolčík, nový jednatel SML.
SML má za sebou rozsáhlou kůrovcovou kalamitu, se kterou se společnost musela potýkat mezi lety 2017 – 2022. Majetek značně poznamenala. „S odstraňováním následků kůrovcové kalamity se potýkáme dodnes. Musím říct, že společnost přebírám ve velice dobrém stavu. Jsem moc rád za to, že máme vytvořené finanční rezervy a rád bych panu Kodetovi za všechno moc rád poděkoval,“ vyjádřil se Ontolčík během včerejšího symbolického „předání lesů“, které proběhlo v lese poblíž Stonařova na Jihlavsku. „Vzal si dneska na to úplně nový klobouk,“ poznamenal s úsměvem sedmašedesátiletý Václav Kodet, který odchází po téměř 35 letech ve funkci jednatele do důchodu.
Středa, 24. září 2025, 18:05
Téměř 35 let šéfoval Správě městských lesů Jihlava (SML), od 1. srpna jej ve funkci vystřídal Petr Ontolčík. Řeč je o Václavu Kodetovi, který odchází na svou vlastní žádost do důchodu. S jakými pocity se mu odcházelo? Jaké místo v lese má...
„Vždy jsem si přál dělat věci ze svého rozhodnutí. Ne vždy se to ale povede, a tady jsem velice rád, že to mohlo být opravdu moje svéprávné, soukromé rozhodnutí. Nastal čas, kdy bylo třeba říct, že jsem toho odpracoval snad dost a že můžu odejít do důchodu,“ svěřil se Václav Kodet.
Výběr nového jednatele si pochvaluje. „Jsem přesvědčený o tom, že výběr nového pana jednatele byl správný. Se společností se velmi sžil. Když mluví o SML, tak mluví o celé společnosti, ne o sobě. A je to tak, společnost nikdy není jen o jednateli. Je to o celém kolektivu. Jednatel je pak kočí, který musí mít správný bič. To spřežení musí někam dovést,“ zamyslel se teď již bývalý jednatel SML.
Práce v městských lesích se s novým jednatelem rozhodně nezastavily. Jak popsal Ontolčík, aktuálně v městských lesích převládají pěstební práce, sázení, oplocování, ochrana nově založených kultur. „Z kalamitních let máme také zanedbanou výchovu porostl, to znamená, že v tuto chvíli ve velkém realizujeme především výchovné zásahy u porostů do 40 let věku. Co se týče kůrovce, toho se naštěstí podařilo utlumit,“ uklidnil nový jednatel SML.
„Rád bych pokračovat v nastaveném trendu hospodaření jihlavských lesů. Budu se snažit o co nejpestřejší druhovou skladbu lesů a kdyby se kůrovcová kalamita opakovala, tak budu dělat všechno pro to, aby dopady byly co nejmenší,“ ujistil Petr Ontolčík.
Podle jeho slov k zalesnění zbývá ještě nějakých 260 hektarů. „Nechceme, aby lesy byly jednotvárné. Sází se značné množství listnatých dřevin, takže duby, buky, javory, lípy. Vždy je to pestrá směs podle stanovištních potřeb dřevin. Dále pak z jehličnanů modřín, borovice, douglaska. Vrací se i zejména jedle, za což jsem rád,“ řekl nový šéf SML.
A jak je to aktuálně s prodejem dřeva a jeho cenami? „Aktuální odbytové podmínky jsou prima v tom, že je nedostatek dřeva, a to znamená, že jeho cena je vysoká v porovnání s těmi kalamitními roky,“ dodal závěrem Petr Ontolčík.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám