Počasí dnes10 °C, zítra11 °C
Pátek 1. března 2024  |  Svátek má Bedřich
Bez reklam

Ladovy Vánoce. Lidé v Jihlavě si osahají tradice, knihovnice dětem přečtou vánoční příběhy

Také v tomto roce mohou lidí zavítat na Ladovy Vánoce, a to už tento pátek a sobotu do jihlavského DIODu. Návštěvníci si zde mohou „osahat“ tradice, které znají třeba už jen z televize. Akce má navíc dobročinný podtext.

„Myšlenka vznikla před čtyřmi lety, kdy nám v Jihlavě chyběla akce konaná ve vánočním čase určená celé rodině. Místo, kde spolu mohou rodiče i děti „zastavit čas" a užít si tak vše, co k Vánocům patří. Na místě si mohou rodiče s dětmi „osahat" tradice, které znají třeba jen z televize. Řeč je o odlévání olova, rozkrajovaní jablka nebo pouštění lodiček ze skořápek vlašských ořechů. I mladší zamilované dvojice si přijdou na své pod větvičkou jmelí. U jednotlivých vánočních zvyků se kromě ukázky dozvíte i jejich význam,“ popisuje jedna z organizátorek Ladových Vánoc Kateřina Večeřová.

Na Ladovy Vánoce mohou lidé přijít v pátek 1. prosince a v sobotu 2. prosince v čase od 10 do 18 hodin.

Vánoční atmosféru doplní kapr, který bude plavat ve vaně, na stole budou vonět jitrnice a perníčky, chybět nebude osvětlený stromeček.

Návštěvníci Ladových Vánoc budou procházet jednotlivá stanoviště, kde se dozví všechny potřebné informace o vánočních tradicích. Třeba to, jaký je vlastně význam jmelí nebo třeba co je ten betlém. Některé tradice si budou moci sami vyzkoušet – třeba lití olova nebo si vyrobit a pak pustit lodičku vytvořenou ze svíčky a vlašského ořechu. Vyrábět se bude svícen, ti kreativně založení si namalují perníček. „Kdo bude chtít, může na místě napsat dopis Ježíškovi a vzít si ho domů za okno. Zakousnout si vánočku a u toho napsat pohled babičce a dědečkovi, který rovnou vhodí na místě do připravené poštovní schránky,“ zve Lenka Martenková.

Tradice doplní přítomní prodejci. Těšit se můžete na svíčky, přírodní kosmetiku, společenské hry nebo třeba knihy. Ilustrované knížky nejen z pera Josefa Lady budou malé návštěvníky provázet po celý den. „Dětské oddělení městské knihovny se k naší velké radosti připojilo k akci a bude ve stanovených časech předčítat dětem vánoční příběhy. Malí posluchači si při poslechu četby mohou vyrobit vlastní záložku do své oblíbené knížky,“ přidává Kateřina Večeřová další bod programu. 

Vstup na akci je zdarma, dobrovolné vstupné půjde na nákup pomůcek na porodnici jihlavské nemocnice a rodinné poradně Jimedis.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Ladovy Vánoce

Štítky Vánoce, tradice, zvyky, advent, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ladovy Vánoce. Lidé v Jihlavě si osahají tradice, knihovnice dětem přečtou vánoční příběhy | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.