pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Jak na změnu dodavatele elektřiny? Přinášíme jednoduché vysvětlení a rady pro seniory

Říjnový krach společnosti Bohemia Energy přidělal vrásky řadě domácností, seniory nevyjímaje. Ti jsou i v těchto dnech často ještě bezradní a neví, co dělat a na koho se teď obrátit. Jednou z možností je obrátit se třeba na obcanskeporadny.cz. Nebo si přečíst následující řádky, které také mohou být dobrým návodem.

Pokud byla vaším dodavatelem společnost A-PLUS Energie obchodní, Bohemia Energy entity, Comfort Energy, Eagle Energy, Energie České spořitelny, Europe Easy Energy, Kolibřík energie, Ray Energy nebo X Energie, je potřeba začít řešit změnu plateb energií.

Leták pro seniory se všemi potřebnými informacemi je ke stažení ZDE

Po krachu společnosti Bohemia Energy je nutné vyřešit změnu dodavatele energií. V případě, kdy dodavatel energie ukončí činnost, nastupuje místo něj automaticky dodavatel poslední instance, takzvaný DPI. „Ten má za povinnost spotřebitele informovat o zahájení dodávek energií, jejich podmínkách i cenách, což se ale mnohdy kvůli neúplným informacím o spotřebitelích nemusí uskutečnit. U DPI však nelze zůstat věčně, s novým dodavatelem je nutné uzavřít smlouvu do šesti měsíců, ceny DPI jsou navíc v současné situaci velmi vysoké," upozorňuje Aneta Hrdličková z jihlavského oddělení vnějších vztahů jihlavské radnice. 

Máte na poslední faktuře za elektřinu či plyn uvedenou jednu z firem zmíněných v prvním odstavci tohoto článku? Ověřte si u dodavatele, zda nedlužíte za energie v režimu DPI. Ověřte si také, zda máte nastaveny platby za elektřinu nebo plyn (na platebním dokladu SIPO nebo trvalý příkaz ve vaší bance). A pokud zálohy na energie žádným způsobem nehradíte, tak za DPI jistě dlužíte.

Vždy mějte připravené poslední vyúčtování 

„Pokud si s čímkoli nevíte rady, tak navštivte obcanskeporadny.cz, případně zavolejte na +420 284 019 220 nebo napište na aop@obcanskeporadny.cz," radí dále Hrdličková. Pokud si i přesto nevíte rady, pak můžete zavolat nebo zajít  na místní úřad (obecní nebo městský), poradí vám i váš starosta, nebo vaše starostka. V každém případě si připravte poslední vyúčtování za elektřinu nebo plyn.

Ohodnoť článek

Foto pixabay.com | Zdroj Magistrát města Jihlavy, Energetický regulační úřad

Štítky dodavatel, elektřina, senior, krach, Bohemia Energy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.