sobota 23. října 2021 Teodor

Déšť a silné bouřky mohou na Vysočinu přijít od 15 hodin. Čekají se problémy v dopravě a výpadky proudu

Meteorologové zesílili výstrahu před silnými bouřkami, nárazovým větrem a přívalovými srážkami. Počasí může v našem kraji způsobovat problémy už od dnešních 15 hodin, výstraha je platná až do časného rána.

Se silnými bouřkami přijde také přívalový déšť a nárazový vítr, bouřky pravděpodobně doprovodí přívalové srážky kolem 60 mm, kroupy a nárazy větru kolem 100 km/h. Mohou padat větve nebo se vyvracet stromy, voda může zatopit sklepy či podemlít komunikace. Meteorologové doporučují nevyjíždět a případě nutnosti přizpůsobit jízdu počasí.

„Také na Jihlavsku se očekává intenzivní odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo i jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě,“ upozorňuje Aneta Hrdličková z jihlavského oddělení vnějších vztahů.

Úterní bouřka si v Jihlavě vyžádá mimořádné náklady na úklid a opravy. Radní Beke doporučuje připojistit levnější auta

Také krajskou Jihlavou se v úterý 29. června prohnala silná bouřka, během níž padaly vlivem silného nárazového větru stromy a větve. Tato bouřka byla zatím letošní nejhorší v Jihlavě a sílou větru nejhorší za posledních asi 15 let. Silný vítr,...

Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Lidé by měli zabezpečit okna, dveře, skleníky a také volně položené předměty.

Meteorologové radí nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. „Doporučuje se nevyjíždět, v případě nutnosti jízdy snížit rychlost a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na webu nebo v aplikaci mobilního telefonu,“ dodává Hrdličková.

Silné bouřky dorazily minulý týden i na Vysočinu, na několika místech v Jihlavě i jejím okolí stromy a poničily auta. Zřejmě nejhorší situace byla na největším jihlavském sídlišti Březinky.

Ráno už nevyjeli. Popadané stromy a větve poničily na dvacet aut v ulici Na Kopci

Skoro 300 výjezdů krajských záchranářů si vyžádalo řádění živlů během úterního večera. Hasiči v kraji stále odstraňují popadané stromy a větve, vážná je situace v jihlavské ulici Na Kopci.

Ohodnoť článek

Foto Magistrát města Jihlavy

Štítky bouřka, déšť, výstraha, meteorologové, proud, doprava, povodeň, Vysočina, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.