čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Voda je zpátky v kašnách. Technici opravili poruchy na čerpadle a filtračním zařízení

V minulém týdnu se objevila u kašen na Masarykově náměstí porucha na přívodu elektřiny k čerpadlu a technologii čištění vody, její kvalitě rovněž neprospělo horké víkendové počasí. Ode dneška jsou však kašny opět napuštěny.

Kašny byly před opětovným napuštěním vyčištěny a závada je odstraněna. „Velice tímto děkuji pracovníkům Služeb města Jihlavy za operativní odstranění poruchy a to i vzhledem k souběžně řešeným závadám, které způsobily bouřky na veřejném osvětlení,“ vyjádřil se Ondřej Stránský z majetkového odboru města.

Město Jihlava plánuje na podzim letošního roku na těchto památkách provést další náročnější opravy a revize včetně kontroly stavu a následné údržby. Dojde ke zpevnění povrchu kamene, biosanaci a čištění kamene. Odborníci budou provádět také injektáž mikroprasklin, hmotové doplnění destrukcí, odrezení a nátěr kovaných spon, barevné úpravy povrchu a konečné konzervační ošetření. 

Dvě kamenné kašny byly na náměstí postaveny v roce 1797 na místě dřevěných středověkých kašen. Jsou ozdobeny pískovcovými sochami antických bohů vod, kašna na horním náměstí je Poseidonova (Neptunova) a kašna na dolním náměstí Amfitrité. Sochy jsou dílem sochaře Jana Václava Prchala. Okolo obou kašen je zachován pás původní dlažby tzv. „kočičích hlav“ z 19. století.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Dalibor Mašek

Štítky Jihlava, náměstí, kašna, voda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.