neděle 16. května 2021 Přemysl

FOTO: Cenu Patria Nostra získala v Kraji Vysočina mateřská škola v Sedlejově

Další z významných ocenění získala mateřská škola v Sedlejově na Jihlavsku. Tentokrát obdržela cenu hejtmana Kraje Vysočina Patria Nostra 2020. Nominaci a následné ocenění si vysloužila zejména díky citlivému začlenění do venkovského prostoru i energetické úspornosti.

Kromě těchto předností disponuje budova moderním technickým a technologickým vybavením. Mateřská škola v Sedlejově byla dokončena před dvěma lety a pro přeškoláky nabízí pětadvacet míst. Pod stavbou jsou autorsky podepsáni Jiří Ondráček a Jaroslav Svoboda z architektonické kanceláře ARCHOO z Telče. 

Patria nostra 2020
Ceny Patria Nostra byly uděleny za příkladný investiční a architektonický počin přispívající k rozvoji venkova a uspokojování potřeb jeho obyvatel a návštěvníků v jednotlivých krajích ČR, realizovaný v letech 1990–2020. Odborná porota nominovala v každém z krajů architektonicky zajímavé stavby, ze kterých následně hejtmanky a hejtmani vybrali vždy jednoho regionálního vítěze. 

Z herny a jídelny je francouzskými okny výstup na zastřešenou terasu a dále do přilehlé zahrady. Velkým oknem vidí děti na náves, rybník i přicházející rodiče nebo prarodiče. Škola je vhodně zasazena do zástavby, byly totiž použity typické materiály pro tradiční venkovskou zástavbu - bílé zdivo, dřevěné pobití, keramická režná taška.

Hejtman Jiří Běhounek dnes osobně předal ocenění přímo v obci starostovi Milanu Benešovi„Náš původní požadavek byl, aby školka byla jednoduchá a provozně nenáročná,“ nastínil původní plány sedlejovský starosta. „Architekt pan Ondráček se s tím popasoval tak, že tomu dodal i takovou přidanou hodnotu. Hlavní iniciativa vzešla od něj a my jsme se mu snažili vycházet vstříc.“

Objekt mateřské školy bodoval v minulosti i v dalších architektonických soutěžích – ocenění E.ON Energy Globe v kategorii stavba, dále čestné uznání v soutěži Stavba roku Kraje Vysočina 2018 nebo Cena VELUX v rámci soutěže Česká cena za architekturu 2019.

Ceny Patria Nostra mají nové laureáty. Úvodní ceremoniál proběhl bez předávajících i přebírajících

Slavnostně rozsvícený Španělský sál Pražského hradu se stal 8. října svědkem ojedinělé události. Byly zde vyhlášeny Ceny Patria Nostra za příkladný investiční a architektonický počin přispívající k rozvoji venkova a uspokojování potřeb jeho...


.

Ohodnoť článek

Foto Dalibor Mašek

Štítky Patria Nostra, mateřská škola, Sedlejov, ocenění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.