úterý 27. října 2020 Šarlota / Zoe

Petice spolku Ne Kronospadu v Jihlavě k podpisu až na patnácti místech. To právo nikomu neodpíráme, zní z firmy

V létě se spolek ustavil, nedávno jeho členové zvolili oficiální název a minulé pondělí se oficiálně rozjela petiční kampaň proti činnosti společnosti Kronospan, která podle iniciátorů spolku má velmi negativní vliv na životní prostředí a zdraví občanů.

S touto peticí se spolek Ne Kronospadu v Jihlavě obrací na celkem devět subjektů (Parlament ČR, Vláda ČR, Ministerstvo životního prostředí, krajský úřad, jihlavské zastupitelstvo, stavební a vodoprávní úřad, krajská hygienická stanice a Česká inspekce životního prostředí), kterým klade celkem čtrnáct výzev a úkolů, které mají činnost dřevozpracující firmy vyhodnotit, omezit nebo lépe kontrolovat tak, aby bylo dotčeným občanům poskytnuto dostatek prostředků k ochraně jejich práv.

„Negativní vlivy činnosti těchto společností Kronospan CR a Kronospan OSB nejsou podle našeho názoru dostatečně nezávisle monitorovány a mapovány,“ stojí v petici spolku, která bude k podpisu připravena na deseti až patnácti místech po celé Jihlavě. Signatáři touto peticí dále poukazují na skryté i otevřené propojení společností s úřady státní správy a samosprávou; z tohoto důvodu má pak docházet ke snadnějšímu prosazování zájmů společností Kronospan na úkor občanů.

„Myslíme si, že úřady, které mají pravomoc provádět kontrolu nad jejich činností, jsou v kontrole a postupu vůči nim laxní, volení představitelé samosprávy města, resp. kraje málo důrazní a žádný ze státních orgánů ani orgánů města a kraje nekonal a nekoná dostatečným způsobem v této záležitosti kroky ve prospěch občanů,“ zdůvodňuje petice tyto kroky.

Bedřichov se bouří proti činnosti Kronospanu. Byla založena petice, brzy vznikne spolek

Problémů s Kronospanem už bylo dost a je třeba jít do akce. Tak by se v krátkosti dal shrnout názor desítek lidí, kteří se včera navečer v bedřichovské restauraci Zezulkárna shodli na tom, že bude založen spolek, který bude bojovat proti...

Sama firma se k existenci spolku a petice vyjadřuje rezervovaně. „Nikomu neodpíráme právo sdružovat se nebo sepisovat petice. Aktuální petice je adresována jednotlivým orgánům, případnou reakci tedy ponecháváme na nich,“ reagovala na redakční dotazy Barbora Vojtová z Kronospanu. „Platí ale, že tak, jak se Kronospan musí pohybovat v mantinelech zákona, ani jiné subjekty si nesmějí zákon přivlastňovat, vykládat si ho po svém nebo ho brát do vlastních rukou,“ upozorňuje.

Firma opakovaně tvrdí, že její činnost je přísně sledovaná a díky velkým a průběžným investicím se jí neustále daří případné negativní vlivy na životní prostředí snižovat. Dále poukazuje na to, že negativní dopad na životní prostředí v Jihlavě má především doprava a lokální topeniště.

Zájem na dobrém vztahu s firmou Kronospan má samozřejmě i vedení města Jihlava. To na jaře nebylo spokojeno mj. s tím s opakovaným udílením výjimek hlukových limitů. Jednání mezi oběma subjekty měla proběhnout na konci srpna, vedení města však schůzku na poslední chvíli zrušilo a nový termín ještě navržen nebyl. Náměstek Vít Zeman se k problematice dřevozpracující firmy aktuálně nechce ve veřejném prostoru vyjadřovat.

Ohodnoť článek

Foto Magistrát města Jihlavy

Štítky Kronospan, petice, Ne Kronospadu v Jihlavě

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.