středa 19. května 2021 Ivo

Na Vysočině vznikají nové školky za desítky milionů korun

Města i menší obce na Vysočině investují do staveb nových mateřských škol. Původní nevyhovují hygienickým pravidlům nebo kapacitou. Dotované stavby vznikají například v Měříně nebo v obci Moravec na Žďársku. Novou školku za více než 21 milionů korun plánuje i Svatoslav na Třebíčsku.

Bez dotací by si nákladnou novostavbu obec s asi 260 obyvateli nemohla dovolit. „Museli bychom to hodně zvážit a rozložit na několik let dopředu, bez dotace se to ufinancovat nedá," říka starosta Miroslavi Miroslav Dočekal. Rozhodnutí o přidělení dotace očekává v nejbližších dnech, pak může stavba začít. Dodavatele už obec vybrala. Nová mateřská škola by mohla být v provozu v září 2021.

Svatoslav má nyní mateřskou školu pro 24 dětí v budově bývalé školy, využívají ji i okolní obce. Novostavba by měla mít takřka dvojnásobnou kapacitu. Podle starosty bude potřeba, protože v obci vznikla nová lokalita 17 novostaveb, kde bydlí mladé rodiny.

V obci Moravec dokončí novostavbu mateřské školy dotovanou asi 14 miliony korun v srpnu. Školku staví současně se školní tělocvičnou. Celkové náklady jsou přes 26 milionů korun, řekl starosta Moravce Oldřich Uhlíř. Zatím má obec s asi 600 obyvateli mateřskou školku v místním Charitním domově v jedné pronajaté místnosti. „Už to kapacitně nevyhovuje. Nová školka bude propojená se základní školou a bude mít 37 míst, je to potřeba, máme tady volné pozemky na stavbu rodinných domů a přistěhovaných několik mladých rodin," řekl Oldřich Uhlíř. Zatím moraveckou školku využívá 23 dětí.

V asi dvoutisícovém Měříně začala přístavba mateřské školy za asi 17 milionů korun v polovině dubna, kapacita školky se zvýší o 16 míst. Podle starosty Jiřího Servíta to byla nutnost. „Asi před třemi lety jsme měli nedostatek a museli jsme jednu třídu navíc s povolením hygieny zřídit na obci," řekl. Delší fungování třídy na obecním úřadu už podle hygienických pravidel ale možné není. Přístavbu začnou děti využívat od září 2021.

Od září loňského roku se staví budova mateřské školy i v Havlíčkově Brodě u Základní školy Konečná. Dotovaná stavba za asi 56 milionů korun má být dokončená příští rok. Školka se třemi třídami bude určená pro 64 dětí.

Podle seznamu škol a školských zařízení Kraje Vysočina je funguje na Vysočině 123 mateřských škol, nejvíc na Třebíčsku.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, stavby, správa, školy, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.