čtvrtek 13. května 2021 Servác

Lidé s ptačím příjmením apelují na poslance, aby zakázali klecové chovy slepic

Humorně laděný otevřený dopis podepsali lidé, kteří mají ptačí příjmení. Vyzývají v něm poslance, aby v nadcházejícím hlasování v Poslanecké sněmovně podpořili úplný zákaz chovu slepic v klecích. K akci se přidali i lidé z Vysočiny. Stejně jako třeba česká herečka Eva Holubová.

Vrabci na střeše si cvrlikali o tom, že máte na stole návrh na zákaz klecových chovů slepic. Přirozeně se tahle zpráva dostala i k nám – hrdým nositelům ptačích příjmení. Věříme, že k tomu máme co štěbetat. Proto jsme spojili své síly, a tak Vám poštovní holub právě donesl tento dopis. Chceme Vám jeho prostřednictvím dát najevo, že Slavíci, Straky, Strnadi i Hrdličky a další jmenovci ptáků z celé ČR jsou proti zavírání slepic do klecí,“ píše se v dopise adresovaném poslancům, pod který se podepsalo 202 nositelů ptačích jmen.

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace usilující o lepší společenskou ochranu zvířat. Vede kampaně zaměřené na prosazování systémových reforem. Její rvní významnou iniciativou byla úspěšná kampaň za zákaz kožešinových farem. Nyní se věnuje především kampani za legislativní zákaz klecových chovů slepic.

Zákaz klecových chovů slepic navrhla v prosinci skupina poslanců napříč politickým spektrem v rámci pozměňovacího návrhu k novele zákona na ochranu zvířat proti týrání. Poslanci tak reagují nejen na dlouhodobou kritiku klecových chovů ze strany Obránců zvířat, ale i na veřejné mínění, které je v posledních letech podle průzkumů proti tomuto typu chovu.

Uvedený humorně laděný „ptačí dopis“ je jednou z aktivit, které se začaly ve společnosti formovat na podporu zákazu klecových chovů. Kromě řady jiných Čechů s ptačím příjmením připojila svůj podpis také herečka Eva Holubová.

Přes 200 zástupců ptáků z říše lidí 

Klecové chovy plné slepičího utrpení do vyspělé společnosti nepatří. Proto jsem se rozhodla podpořit otevřený dopis poslancům od lidí s ptačím příjmením, který je humornou připomínkou něčeho, co je ve skutečnosti spíše k pláči.  Jsem ráda, že se za velmi krátkou chvíli podařilo mobilizovat přes 200 zástupců ptáků z říše lidí a já jako Holubová jsem nemohla chybět,“ říká hvězda filmů jako Pelíšky nebo Účastníci zájezdu.

Utrpení slepic v klecovém chovu ukázalo i video pořízené přímo v jedné z klecí. Zachycuje namačkané slepice, které stojí na mrtvé družce, aby je do pařátků netlačilo dno z drátů. Jsou oškubané a vystresované, nemají možnost protáhnout si křídla nebo hrabat. Čtyřicetiminutové video zveřejnili ochránci zvířat ze spolku OBRAZ v lednu na svém Facebooku.

Ptačí lidé se obrací na poslance, aby situaci změnili. Zvláště však apelují na své „kolegy“, kteří by měli mít pro slepice větší pochopení. „Víme, že mezi Vámi máme tajné agenty, kteří jistě oplývají už zmíněným nadhledem a pochopením pro ptačí svobodu. Vždyť mezi sebou najdete hned dva Kohoutky, Vránu, Pávka, Kalouse i o něco menšího Kalouska,“ stojí dále v dopise.

Celé znění „ptačího dopisu" je k vidění ZDE

Když už po těch slepicích něco chceme, tak bychom jim měli poskytnout přijatelný život, což v klecových chovech není. Každý živý tvor by měl mít právo na slušné zacházení,“ říká signatářka ptačího dopisu Martina Strnadová z Velkého Meziříčí.

To, jestli budou výše uvedené aktivity úspěšné, se veřejnost dozví na jaře. Napoví však už 19. únor, kdy budou o návrhu hlasovat poslanci v Zemědělském výboru a ve Výboru pro životní prostředí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Zdroj tisková zpráva

Štítky slepice, chov, klec, protest, dopis, Obraz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.