sobota 25. ledna 2020 Miloš

Jihlavská zoo hostí výstavu dvaceti zvířat z hlíny. Pochází z dílny Volšové ruce

Dvacítka exponátů především zvířat vymodelovaných z šamotové hlíny v dílně Volšové ruce při Domově Zboží zdobí až do 12. září Zoo Jihlava. Autory vystavených děl je devět klientů domova, kteří výstavu připravovali několik měsíců.

„Z více než čtyřiceti připravených exponátů jich v Jihlavě vystavují zhruba polovinu. Jde o premiérovou prezentaci s tím, že na začátku října bychom rádi podobnou výstavu uspořádali i v sídle Kraje Vysočina,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.

Dílna Volšové ruce umožňuje klientům s mentálním handicapem pracovat s hlínou tzv. tasovskou metodou modelování. Podle informací Jaromíra Dubského, vedoucího dílny, se předlohou pro budoucí díla staly běžné fotky zvířat. Jejich originální podobu pak vtiskly do hlíny ruce devíti klientů.

„Při modelování používají klienti pouze ruce, k dispozici není ani voda, ani hrnčířský kruh. Nikdo nikoho nenapodobuje, vznikají vždy čistě originální výrobky. Inspiraci se meze nekladou. Na začátku všeho byly misky a dnes jsme veřejnost pozvali na vernisáž velice zdařilých autorských výtvorů,“ chválí své svěřence ředitel Domova Háj Josef Procházka.

Výstava prací dílny Volšové ruce mohla být instalována do jihlavské zoologické zahrady za podpory ředitele Jana Vašáka. Dobrou zprávou asi nejen pro děti je to, že ohmatat si vystavené exponáty je dovoleno.

Tisková zpráva | Foto Kraj Vysočina

Štítky výstava, zoo, zvířata, hlína, Volšové ruce, handicap

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.