neděle 13. června 2021 Antonín

Kulturu v Jihlavě nastartují havíři. Zahraje Zatrestband, Bára Hrzánová a Sto zvířat

Lidé v Jihlavě se letos mohou těšit na tradiční Havíření. Pro návštěvníky jsou od 18. do 20. června připraveny nejen tradiční průvody, ale i řada koncertů, pouličních divadel a dobročinný běh. Vše vyvrcholí v neděli tradiční Svatojánskou poutí.

Jihlavští havíři se z jihlavského podzemí vynoří po dvou letech, aby se všemi návštěvníky oslavili stříbrnou historii města. „Slavit budeme hlavně i konec více než ročního kulturního sucha. Už se nemůžeme dočkat živých koncertů a krásných pouličních divadel, ať už v pátek a sobotu ve Smetanových sadech nebo v neděli u Kostelíku svatého Jana Křtitele na tradiční pouti,“ říká Milan Kolář za spolek Jihlavský havířský průvod, který Havíření pořádá.

Havíři vyjdou do města celkem třikrát. V pátek 18. června ve 21 hodin vyrazí Perkmistr se svým doprovodem na první slavnostní průvod ve světle loučí a luceren. Cestu mu budou stejně jako před dvěma lety zpestřovat divadelníci. Druhý den pak průvod půjde v 16:00. Trasu bude mít oba dny stejnou, z náměstí okolo Brány Matky Boží, poté do parku za kinem Dukla až na hlavní scénu oslav do Smetanových sadů.

Kompletní a stále aktualizovaný program návštěvníci na stránkách Jihlavského havířského průvodu.

Jihlavští havíři vychází vždy odpoledne a navečer, aby jim v kostýmech nebylo příliš horko, ale program ve stínu stromů ve Smetanových sadech bude probíhat v pátek už od 16:00 a v sobotu od 14:00. V pátek zde pohodovou atmosféru odstartují Voilá a Bára Hrzánová s Mariem Bihárim. Večer vyvrcholí koncertem Zatrestbandu a swingovými The 6 Fireballs. V sobotu se pak bude střídat nálada folková v podání Epy De Mye a Nezmarů s filharmonií jihlavské ZUŠ a ska-punková v podání kapel Circus Problem a Sto Zvířat.

Víkend zakončí pouť ke svatému Jánu 

Vedle koncertů se můžou návštěvníci těšit na pouliční divadelníky, stánkové městečko s nejrůznějšími dárky a hlavně s nejrůznějšími dobrotami od místních podnikatelů.

V neděli pak havíři vyjdou naposledy, a to hned ráno v 9:00 v menším počtu od ZŠ Křížova po ulici Srázná až ke kostelíku svatého Jana Křitele. Po slavnostní mši v 9:30 se během celého dne mohou zájemci podívat na pohádky a také si poslechnout několik koncertů, případně si něco vyrobit ve výtvarných a rukodělných dílnách.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Havířský průvod

Štítky Havíření, kultura, historie, průvod, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.