Počasí dnes27 °C, zítra22 °C
Pátek 21. června 2024  |  Svátek má Alois
Bez reklam

FOTO: Jihlava dostala dotaci na šest nových trolejbusů, jejichž dodávka se zpozdila. Vozy už po městě jezdí

Dopravní podnik města Jihlavy dostal dotaci 60,7 milionu korun na šest trolejbusů, jejichž dodávka se podle dřívějších údajů radnice zpozdila o více než rok. Nové parciální vozy, které mohou jet část cesty i bez trolejí, město převzalo koncem minulého roku. Stály 71,5 milionu korun.

„Dotaci z programu IROP dostal dopravní podnik vyplacenou v tomto týdnu v plné výši," uvedl mluvčí města Radovan Daněk na webu města. Nové trolejbusy už jezdí na linkách MHD.

Jihlavskými ulicemi jezdí městské trolejbusy a autobusy. Trolejbusů teď má dopravní podnik 39. Z nich je 13 parciálních, které mohou na baterii jezdit i v úsecích, kde není trolejové vedení.

Dodávka dalších trolejbusů 

„V roce 2025 se počítá s dodávkou dalších šesti parciálních a šesti standardních trolejbusů. Aktuálně je výběrové řízení ve fázi hodnocení nabídek," dodal Radim Rovner, předseda představenstva městského dopravního podniku. Doplnil, že tři další parciální trolejbusy by měla Jihlava dostat v roce 2026. Také na pořízení všech těchto 15 vozů by měl podnik získat dotaci.

Smlouvu na dodávku šesti nových trolejbusů dodaných nakonec až vloni podepsala městská firma v dubnu 2021. Zajistit je podle dřívějších údajů radnice mělo sdružení Tram For Envi a Bogdan Motors. Ukrajinský podnik měl dodávat karoserie, tyto dodávky později převzal domácí výrobce SOR.

Jihlavská MHD loni přepravila téměř 16 milionů lidí. Počet cestujících se podle podniku vrátil na úroveň roku 2019, který byl poslední před epidemií koronaviru.

Počet cestujících v jihlavské MHD opět dosahuje čísel jako před covidem. Kdy se spustí roky slibovaný e-shop?

Počet cestujících v jihlavské MHD se loni zvýšil a už se dostal zpět na čísla roku 2019. V kontextu revolučních změn, ke kterým došlo před rokem, je potěšitelné, že lidé na městské trolejbusy a autobusy nezanevřeli.

Trolejbusy v Jihlavě jezdí od prosince 1948, kdy byla zrušená elektrická dráha, po níž jezdila tramvaj. Jihlavský dopravní podnik má 79 vozů. Letos by měl dostat také nový autobus, který bude určený hlavně cestujícím z příměstských částí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Jihlava

Štítky doprava, MHD, dotace trolejbus, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

FOTO: Jihlava dostala dotaci na šest nových trolejbusů, jejichž dodávka se zpozdila. Vozy už po městě jezdí | Doprava | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.