Počasí dnes10 °C, zítra11 °C
Pátek 1. března 2024  |  Svátek má Bedřich
Bez reklam

Kvůli šampionátu má policie řídící štáb přímo v Novém Městě na Moravě

Bezpečnostní opatření biatlonového mistrovství světa koordinuje policie přímo z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě. Štáb zřídila z půdního prostoru využívaného běžně jako posilovna. Největší výzvou je pro ni plynulost dopravy. Návštěvníci, kterých může být při závodech ve Vysočina Aréně až 27 000, jsou zatím ukáznění, řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Řídící štáb fungující přímo v Novém Městě na Moravě je podle ní pro akci takových rozměrů, jako je mistrovství světa, nezbytností. Rozhodující je dojezdová vzdálenost a operativnost. Je také místem nástupu a střídání hlídek. Štáb je vybavený mobilním operačním střediskem a několika velkoplošnými obrazovkami, na jedné z nich se promítá aktuální poloha policejních hlídek ve městě a okolí.

Na dohlížení na šampionát, který potrvá do 18. února, je určených 220 policistů včetně kriminalistů. V řídícím štábu pracuje najednou osm lidí. Velitelem je Karel Sehnal, náměstek krajského policejního ředitele. Díky sdílení záběrů z kamer městského kamerového systému a kamer pořadatelů umístěných přímo ve Vysočina Aréně, má štáb přehled o dění v ulicích i na příjezdových komunikacích. Část z příjezdových silnic musí sloužit jako parkovací plochy, protože vlhké a teplé počasí nedovolilo zřídit parkování na loukách v okolí závodiště.

Nejpohodlněji podle Čírtkové lidé zaparkují v deset kilometrů vzdáleném Žďáru nad Sázavou, odkud jezdí k Vysočina Aréně bezplatně autobusová doprava. Lidé si tak ušetří čekání v kolonách odjíždějících aut po ukončení závodů.

Štáb je v nepřetržitém spojení s hlídkami policistů u závodiště i na důležitých křižovatkách. Průběžně může aktualizovat informace o dopravě a na proměnlivých informačních tabulích.

Máme hlídky také u parkovišť. Jednak z preventivního hlediska, jednak také kvůli řešení dopravní situace. Předávají se informace, jaká je kapacita parkovišť, jaká je naplněnost. Využíváme samozřejmě také informační systém, který má pořadatel. Pokud už je naplněnost 75 procent, připravujeme další parkovací plochy a přesměrováváme řidiče na volné parkovací plochy," řekla Sehnal.

Kromě dopravy dohlížejí policisté také na veřejný pořádek. Zatím podle Čírtkové řešili jen mírné excesy, jednoho člověka museli odvézt na protialkoholní záchytnou stanici. Kvůli špatné zkušenosti ze světového šampionátu, který se v Novém Městě na Moravě konal v roce 2013, se policie zaměřuje také na kontroly hotelů a penzionů. Před jedenácti lety je začaly vykrádat organizované skupiny zlodějů. „Proto jsme přijali opatření a máme i v noci jak uniformovanou, tak neuniformovanou policii, která je průběžně kontroluje," řekl Sehnal.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jakub Bartoš

Štítky ČR, policie, sporty, biatlon, Nové Město na Moravě, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Kvůli šampionátu má policie řídící štáb přímo v Novém Městě na Moravě | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.