sobota 4. dubna 2020 Ivana

Vsi u Štěpánova, kde byla prokázaná ptačí chřipka, dokončují sčítání drůbeže

Ve vsích u Štěpánova nad Svratkou na Žďársku, kde se koncem minulého týdne v jednom malém chovu vyskytla ptačí chřipka, dokončují místní úřady sčítání drůbeže. Povinnost se týká vsí zařazených Státní veterinární správou (SVS) do přibližně tříkilometrového ochranného pásma. Starostové mají soupisy drůbeže, ale i holubů a okrasných ptáků chovaných v domácnostech předložit veterinární správě do středy.

Žádná jiná podezřelá onemocnění nebo úhyn ptáků neměla Krajská veterinární správa na Vysočině z této oblasti do dnešního rána hlášená, řekl její ředitel Božek Vejmelka.

Vzhledem k tomu, že se na chovy sousedící s postiženým hospodářstvím ptačí chřipka nerozšířila, nemusí přijít na řadu utracení drůbeže v celém Štěpánově. Takový scénář byl podle starostky Šárky Kunčíkové (za ODS) v případě potvrzení nákazy u dalších chovatelů připravený na čtvrtek. „Jsme rádi, že nemusíme vybíjet," řekla dnes Šárka Kunčíková.

Dobrou zprávu nechal úřad městyse vyhlásit místním rozhlasem hned v pondělí po 16:00, kdy ji dostal. Mimořádná veterinární opatření jsou pro tuto oblast vyhlášená na 30 dní, chovatelé musí mít drůbež zavřenou.

12 slepic a 3 kachny

O potvrzení nákazy vysoce patogenního subtypu H5N8, který je pro ptáky smrtelný, v malochovu ve Štěpánově informovala veterinární správa v sobotu. Šlo o chov s 12 slepicemi a třemi kachnami. Zvířata, která neuhynula, utratili veterináři, stejně jako 12 slepic u dvou sousedů. U těchto dvou chovů se ptačí chřipka nepotvrdila.

Ve Štěpánově nad Svratkou se 700 obyvateli ani v okolí nejsou komerční chovy drůbeže. Úřad ve Štěpánově udělal soupis drůbeže v domácnostech v neděli. U 107 chovatelů jde o 1370 kusů.

V dalších chovech ve Štěpánově se ptačí chřipka nepotvrdila

Ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku, kde veterináři koncem minulého týdne objevili v malochovu ptačí chřipku, se v chovech v sousedství nákaza nepotvrdila. Do vytyčeného veterinárního ochranného pásma spadá deset katastrů, širší pásmo dozoru sahá...

Už v neděli se o sečtení drůbeže postarali také zastupitelé obce Ujčov se 460 obyvateli, jíž do ochranného pásma spadají také místní části Dolní Čepí, Horní Čepí a Lískovec; sčítat se nemuselo jen v části Kovářová. Starosta Vladislav Mitáš (za KDU-ČSL) uvedl, že soupis, který už poslal veterinární správě, obsahuje 780 slepic, 38 kachen, 40 holubů a 56 okrasných ptáků. Dohromady to je 914 kusů.

Bystřice nad Pernštejnem má za úkol dodat soupis drůbeže v místní části Kozlov s několika desítkami lidí. Sčítání začalo dnes, má ho na starosti předseda osadního výboru, řekl místostarosta Martin Horák (nestraník). Obec Koroužné dodá soupis za svou ves Švařec. „Odevzdáme to v termínu," uvedl starosta František Dospíšil (nestraník). Vydaná mimořádná veterinární opatření pro tuto oblast jsou na webu SVS.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky chov, zdraví, ptačí chřipka, drůbež, Štěpánov nad Svratkou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.