středa 6. července 2022 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Kvůli sporu s památkáři přišla Třebíč o dotace na památky. Problémem je deset nadlimitních stromů na náměstí

Ministerstvo kultury oznámilo Třebíči, že jí letos neposkytne dotaci 750 tisíc korun z programu regenerace městských památkových zón a rezervací. Důvodem je oznámení Národního památkového ústavu v Telči (NPÚ), že se Třebíč při rekonstrukci Karlova náměstí nedrží závazných stanovisek památkářů. Město s tím nesouhlasí, ministerstvo si podle něho informace NPÚ ani neověřilo. Peníze z dotace jsou letos určené pro soukromé majitele památek, město je připraveno jim výpadek dotací kompenzovat. Na tiskové konferenci to řekli zástupci města.

„Za to, že jsme dali na náměstí víc zeleně, tak potrestají majitele nemovitostí, kteří rekonstruují a naplňují právě památkovou ochranu," řekl starosta Třebíče Pavel Pacal (Pro Třebíč). S ministerstvem kultury teď podle něho město o dotaci jedná. „Náměstí děláme pro lidi, neděláme je pro památkáře. Lidé tam zeleň chtějí. Ta zeleň je tam vkusně, není to žádná snaha vytvořit z náměstí park," řekl Pacal.

Telčští památkáři podle něho ministerstvo informovali, že při rekonstrukci náměstí bylo v rozporu s projektovou dokumentací vysázeno o deset stromů víc. Památkáři v dopise zaslaném ministerstvu také tvrdili, že město nedodrželo principy památkové péče i ve dvou dalších bodech týkajících se mimo jiné úpravy okolí sochy svatých Cyrila a Metoděje.

Pacal uvedl, že všechny práce byly prováděny ve shodě s platnou a schválenou dokumentací. Výjimkou je vysazení více zeleně, na které město trvá, je to podle něj v současné klimatické situaci nezbytné. Památkáři ale s větší výsadbou dlouhodobě nesouhlasí. Podle nich je vysazení deseti stromů porušením dlouho vyjednávaného a obtížně dosaženého kompromisu, na němž se vědomě podílely všechny zúčastněné strany. Za NPÚ to uvedla Ilona Ampapová. Památkáři podle ní nezpochybňují obecný přínos zeleně ve městech. „Zároveň však není možné uprostřed památkové zóny rezignovat na smysl její ochrany, ponechat způsob rekonstrukce hlavního náměstí volnému nakládání bez historických souvislostí," řekla Ilona Ampapová.

Největší věžní hodiny ve střední Evropě má Třebíč. Obě ručičky v součtu váží skoro 150 kilogramů

Na městské věži v Třebíči, přiléhající ke kostelu sv. Martina, se nacházejí největší věžní hodiny v České republice. To však není jejich jediné „nej“. Tyto hodiny, jejichž ciferník měří úctyhodných 5,5 metru, patří dokonce k největším ve střední...

Třebíč trvá na tom, že otázka Karlova náměstí není uzavřená, protože ještě není zkolaudované. Opravuje se takřka dva roky, hotové má být do letošního září. Údajný správní přestupek města týkající se nedodržení závazného stanoviska památkářů nyní řeší pro podjatost třebíčského úřadu městský úřad v Náměšti nad Oslavou.

Dotační peníze byly podle místostarosty Pavla Janaty (KDU-ČSL) letos určené pro pět památek soukromých vlastníků a církví, byly i pro baziliku svatého Prokopa, která je památkou na seznamu UNESCO. V dubnu už zastupitelé schválili také podíly města, které je nutné na dotované opravy poskytnout. Opravy některých památek už začaly. „Uvidíme, jak to dopadne s ministerstvem kultury, v extrémním případě je město připraveno se k tomu připravit čele a těm lidem to doplatit," řekl Pacal. Podle Janaty nemůže město dopustit, aby majitelé památek doplatili na spor města s památkáři.

Bitva o Třebíč je černou kapitolou v historii města. Místo trosek pak vyrostlo Karlovo náměstí

Dnes si lidé v Třebíči připomínají nešťastnou událost, která se stala v roce 1468. V dějinách se o ní hovoří jako o Bitvě o Třebíč. Po čtyřech týdnech bitvy, jedné z mnoha v česko-uherských válkách, bylo město na několik let zničeno a tato bitva...

Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury na dotaz ČTK uvedla, že žádost města o dotaci eviduje a vypořádá ji rozhodnutím o zamítnutí. Dopředu o tom město informovalo, aby se o tom dozvěděli žadatelé o dotaci. Uvedla, že informaci městu poskytlo v dopise z 8. dubna. Zastupitelstvo schvalovalo podíly města na opravy památek 21. dubna. Na dotace podle Hrušové nemají města nárok, pokud působí proti zásadám péče o památkové hodnoty, do kterých patří i úpravy podle závazných stanovisek výkonných orgánů státní památkové péče. Uvedla, že deset stromů bylo vysazených bez vydaného závazného stanoviska správního orgánu na úseku státní památkové péče nad rámec schválené projektové dokumentace. Ministerstvo vycházelo z vyjádření NPÚ i krajského úřadu.

Hodnocení článku je 82 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Třebíč / Facebook

Štítky strom, náměstí, spor, správa, památky, Třebíč

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.